Now Reading
Jak dbać o samopoczucie zimą? Podpowiadamy!

Jak dbać o samopoczucie zimą? Podpowiadamy!

Na dworze szaro i ponuro, a Ty czujesz się coraz gorzej? Nie jesteś sama! Już od wieków wiadomo, że pogoda ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Deszcz, wiatr i plucha sprawiają, że jesteśmy smutniejsi, mniej zmotywowani i po prostu mamy mniej energii do wszystkiego. Najchętniej zaszylibyśmy się w domu na kilka miesięcy… Ale nie da się przespać całej zimy! Warto więc zebrać sobie dobre rozwiązania, które podniosą na duchu, poprawią samopoczucie i pomogą przetrwać polską zimę. W dzisiejszym artykule znajdziesz nasze podpowiedzi, zapraszamy do lektury!


samopoczucie

Zmiana pogody ma wpływ na Twoje samopoczucie?

Może to oznaczać, że jesteś meteopatką. Meteopaci silnie odczuwają zmiany warunków pogodowych: ciśnienia, podmuchów wiatru, temperatury oraz wilgotności. Pojawia się nie tylko zmęczenie, nerwowość i depresyjny nastrój, ale również skoki ciśnienia, które mogą być niebezpieczne u osób starszych. Wielu meteopatów skarży się też na bóle głowy, nadwrażliwość na światło czy nudności.


Jednak meteopatia (czy inaczej meteoropatia) nie jest jednostką chorobową. Trudno też o wyjątkowe metody radzenia sobie z tą przypadłością. Zalecane jest zdrowe życie, czyli: odpowiednia długość zdrowego snu (zdrowy sen, czyli jaki? Sprawdź: Higiena snu), zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Niektórzy wspomagają się ziołowymi preparatami, jednak ich stosowanie należy zawsze skonsultować ze specjalistą.

Większość z nas jednak reaguje po prostu na kiepską pogodę, nie na jej gwałtowne zmiany. I przy odrobinie samozaparcia można sobie z tym radzić!


samopoczucie

Dbaj o dom

Kiedy aura na zewnątrz nie zachęca do opuszczania domu, spraw, by był on miejscem, w którym dobrze się przebywa. Przytulne dekoracje, puchate koce i poduszki, światło o ciepłej barwie – to uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się u wszystkich. Na zmysły świetnie zadziałają też świeczki zapachowe, które mogą wprowadzić właściwie każdy klimat: chcesz przywołać wiosnę, wybierasz świeczkę o zapachu świeżo skoszonej trawy lub ciasta truskawkowego. A wolisz dopasować zapach do bieżącej pory roku, sięgasz po aromat pierników, herbaty zimowej czy choinki.


samopoczucie

Karm się dobrymi treściami

To szczególnie ważny punkt! W świecie, który ze wszystkich stron zalewa nas złymi wiadomościami, konieczne jest szczególne zadbanie o to, co czytamy i oglądamy. W pierwszym kroku postaraj się więc odciąć od tego, co Cię przygnębia i denerwuje: być może będą to konkretne profile na portalach społecznościowych, może kanały w telewizji lub strony internetowe. Jeśli karmienie się tymi treściami wyzwala w Tobie tylko negatywne emocje, czy warto to robić? Dbaj o siebie, nie pozwól, by przesyt negatywnych treści pogarszał Twoje samopoczucie. Oczywiście nie chodzi o to, by na zawsze zamykać się w bańce informacyjnej. Warto jednak sprawdzić, czy tych samych informacji nie można uzyskać w miejscu neutralnym emocjonalnie; takim, które nie spędza snu z powiek i nie przyprawia o dreszcze.Co więc czytać i co oglądać?

Wybór wbrew pozorom jest naprawdę duży: wartościowe książki z pozytywnym przesłaniem, profile na portalach i całe strony, które dzielą się dobrymi wiadomościami, osoby, które inspirują do działania zamiast ściągać w dół. Filmów, po których człowiek ma chęć działania i motywację do życia również nie brakuje.

Czytaj dalej: 3 książki na jesień; co czytać w długie wieczory?

3 książki-klasyki, które musisz przeczytać!Wybieraj muzykę, która poprawia samopoczucie

Jerzy Waldorff, nawiązując do Arystotelesa, pisał w swoich felietonach, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Nie tylko łagodzi… Inspiruje, motywuje, rozwesela, pomaga się skoncentrować. Dlatego kolejnym krokiem w dbaniu o samopoczucie zimą jest dobór odpowiedniej muzyki, towarzyszącej nam w domu, w czasie pracy, w samochodzie. Wiele osób zimę spędza przy dźwiękach muzyki klasycznej i filmowej. To doskonały wybór! Te gatunki uszlachetniają, wprowadzają miły nastrój i pożądaną harmonię. Z pewnością sprawdzą się w domu tych, którzy zimą potrzebują przede wszystkim spokoju i odpoczynku. To też dobry wybór dla pracujących umysłowo – muzyka pozbawiona słów nie przeszkadza w pracy.


samopoczucie

Inna „szkoła przetrwania zimy” mówi też o tanecznej muzyce energetycznej. Takiej, która pomaga wstać rano z łóżka i przez cały dzień rozbrzmiewa w głowie, nadając krokom rytmu. Jest to niejako afirmacja zbliżającej się wiosny – chcemy, by wszystko zaczęło się już budzić do życia. Skoczna muzyka to rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej energii, by poprawić sobie samopoczucie. Nie wiesz, jakie utwory dobrać? Skorzystaj z gotowych list i składanek dostępnych w serwisach muzycznych.


Szukaj słońca

Słońce, czyli naturalne źródło witaminy D3, zimą dociera do nas w ograniczonym zakresie. Dni są krótkie i często pochmurne. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk korzystania z każdej słonecznej chwili. Ze względu na pracę i rozmaite obowiązki nie każdy może sobie pozwolić na to, by wychodzić na zewnątrz gdy tylko pokaże się słońce. Jednak mamy, które są w domu czy osoby wykonujące wolne zawody mogą dążyć do tego, by dbać o samopoczucie na zewnątrz, gdy pojawiają się sprzyjające ku temu warunki. Nawet krótki spacer z twarzą skierowaną ku słońcu może zapewnić zastrzyk witaminy D3 oraz wzrost motywacji do działania.


samopoczucie

Dobrze się ubieraj

To nie żart! Ubrania, które nosimy na zewnątrz, mają realny wpływ na to, jak odbieramy aktualne warunki pogodowe. Zadbaj więc o to, by strój, w których wychodzisz do pracy był nie tylko ładny, ale przede wszystkim ciepły. Naturalny, wełniany płaszcz to must have. Zaopatrz się też w porządne dodatki: skórzane rękawiczki, wełniany szalik oraz wełnianą czapkę. Nie pozwól, żeby przenikając Cię chłód odebrał przyjemność z zimowego spaceru. Jeśli chcesz przetrwać zimę, musisz polubić, a przynajmniej zaakceptować wyjścia z domu – bo przecież wychodzić trzeba. Z dobrym ekwipunkiem jest znacznie łatwiej.Znajduj czas na pasję

Nie ma chyba nic lepszego na poprawę samopoczucia niż hobby, które daje Ci spełnienie! Zimą wyjątkowo potrzebujemy dobrych, pozytywnych bodźców, dlatego powrót do zapomnianej aktywności będzie strzałem w dziesiątkę. Nie pozwól sobie na nudę, bo to ona do spółki z zimnem i deszczem jest winna spadkom energii. Wygospodaruj czas na pasję, nawet kosztem odpoczynku. Wydzielone w ten sposób endorfiny pomogą Ci przetrwać trudny czas.


Niech będą to uniwersalne rady nie tylko na zimowe miesiące, ale również na letnie, deszczowe dni, kiedy trudno znaleźć siłę do podstawowych, codziennych czynności. Mamy nadzieję, że okażą się dla Ciebie przydatne, a niesprzyjające warunki pogodowe staną się trochę bardziej znośne.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top