Zima nie odpuszcza, a sezon na ciepłe płaszcze trwa. Jeśli nie masz jeszcze swojego wymarzonego płaszcza lub rozważasz kupno czegoś nowego, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jego bohaterką jest gabardyna – niezwykła tkanina, która noszona jest nie tylko przez eleganckie damy, ale również przez… zdobywców bieguna południowego i policjantów! Sprawdź koniecznie, czym wyróżnia się gabardyna na tle innych tkanin.
Historia gabardyny
Tkaninę w 1879 roku wynalazł brytyjski sukiennik i handlowiec Thomas Burberry, założyciel znanego i cenionego do dziś domu mody Burberry. Jednak nazwa tkaniny nie jest jego autorstwa. Słowo gabardine (lub gaberdine) funkcjonowało już w XV wieku jako określenie na odzienia przypominającego sutannę, zaś w XVI wieku w ten sposób nazywano pelerynę przeciwdeszczową. Co ciekawe, nosili ją wówczas głównie najubożsi obywatele lub nawet żebracy, którzy chcieli zabezpieczyć się na długie przebywanie we trudnych warunkach pogodowych.
Burberry był wizjonerem i nowatorem; chciał stworzyć tkaninę opartą na wełnie, która będzie ciepła, ale jednocześnie odporna na zużycie i wytrzymała. Wykorzystał więc wełnę czesankową o gładkim splocie z jednej strony i prążkowanym z drugiej. Z powodzeniem – gabardyna zyskała światową popularność i chętnie noszona jest również współcześnie.
Jego dom mody również osiągnął światowy sukces – charakterystyczna kratka Burberry jest jednym z najchętniej kopiowanych wzorów, zaś trencze tej marki nosiły największe ikony stylu. Burberry posiada także rekomendację Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.
A jak jest dziś?
Jak to z wieloma tkaninami bywa, początkowo wytwarzana była jedynie z „oryginalnego materiału”, jednak z biegiem czasu zaczęto również używać innych: bawełny, wiskozy, włókien syntetycznych lub ich mieszanek. Powód jest prosty: wełna nie należy do najtańszych materiałów, a sam splot gabardyny jest bardzo atrakcyjny. Być może nawet nie masz świadomości, że Twój płaszcz jest wykonany właśnie z tej tkaniny. Ktoś mógłby pomyśleć – czy metka nie powinna o tym informować? Otóż niekoniecznie. Obowiązkiem producentów jest podawać informacje o materiale, nie zaś o sposobie tkania danej tkaniny czy dziania konkretnej dzianiny. Płaszcz może mieć więc metkę „90% wełna, 10% poliester”, a przy tym być wykonany z tkaniny gabardynowej.
Warto o tym pamiętać, ponieważ to włókno (wełniane, bawełniane, jedwabne, wiskozowe czy każde inne) będzie wyznaczało nam zasady pielęgnowania danego ubrania oraz sposób prania i prasowania. Konkretny splot może mieć na te zasady wpływ, jednak zazwyczaj niewielki.
Gabardyna – zastosowanie
Jak już wspomnieliśmy, gabardyna jest ceniona przez wymagających. Wykonane z niej ubrania mieli na sobie między innymi polarnicy Roald Amundsen podczas zdobywania Bieguna Południowego w 1991 roku oraz Ernest Shackelton kierujący wyprawą transarktyczną w latach 1914-1916. Kurtkę z gabardyny wykonaną przez dom mody Burberry miał na sobie również alpinista George Mallory w czasie ataku na szczyt Mount Everest.
To jednak ekstremalne, żeby nie powiedzieć skrajne zastosowanie tkaniny Burberry’ego. Znacznie częściej używa się ją do wykonywania eleganckich i solidnych okryć wierzchnich – płaszczy, kurtek, pelerynek. Można również znaleźć spódnice, spodnie czy klasyczne męskie garnitury wykonane z gabardyny. Na uwagę zasługują również mundury galowe policji czy wojska – gabardyna jest wełniana z domieszką poliestru jest ich podstawą. Ceniona jest ze względu na mocny ukośny splot, dzięki któremu tkanina dobrze się układa i jest odporna na zagniecenia. Czapki oraz kurtki gabardynowe są obowiązkowym elementem munduru galowego, który powinien posiadać każdy funkcjonariusz policji.
Nie tylko ubrania…
Gabardynę wykorzystuję się również w akcesoriach i dekoracjach domowych – zasłonach, poduszkach dekoracyjnych i obiciach mebli. Charakterystyczny ukośny splot jest jednocześnie praktyczny i elegancki. Znajdziemy ją również w plecakach, torbach, czapkach i innych akcesoriach, które wymagają odpornego na zagniecenia materiału.
Gabardyna – zalety
Choć dziś może nie jest najbardziej popularną tkaniną, gabardyna ma wiele znaczących zalet:
– trwałość – gabardyna może poszczycić się naprawdę wysoką trwałością; dzięki temu możemy mieć ubrania nie tylko na lata, ale nawet na całe życie;
– odporność na wilgoć – ciasny splot włókien w gabardynie po prostu nie przepuszcza kropel wody, pozwalając bez szwanku przetrwać spacer w niewielkim deszczu (oczywiście nie zniesie silnej ulewy, lecz jest znacznie bardziej odporna na wodę niż inne tkaniny wełniane);
– przyjemna w dotyku struktura – uczucie otulenia jest właśnie tym, czego potrzebujemy zimą!
Gabardyna damska czy męska?
Ze względu na swoją funkcjonalność gabardyna jest wykorzystywana w produkcji odzieży zarówno dla kobiet (spódnice, garsonki, płaszcze), jak i dla mężczyzn (garnitury, eleganckie spodnie, płaszcze). Zawodowi tancerze chętnie sięgają po turniejowe stroje właśnie z gabardyny.
Jak kupować ubrania z gabardyny?
Przede wszystkim należy uważnie sprawdzać skład materiału, z którego została wykonana tkanina. Najlepiej oczywiście sięgać po gabardynę wełnianą, ewentualnie z niewielką domieszką sztucznych włókien. Godna uwagi (bo naturalna) jest też gabardyna bawełniana. Jest ona nieco mniej ciepła niż wełniana – dzięki czemu idealnie nada się na wiosenno-jesienne trencze. O idealnym płaszczu przejściowym więcej przeczytasz tutaj: Płaszcz przejściowy – jak kupić płaszcz, który posłuży nam przez lata?
Gabardyna – jak o nią dbać?
Pielęgnacja gabardyny zależy od dwóch czynników: materiału, z którego została utkana oraz zaleceń producenta. O tym, dlaczego należy bezwzględnie je respektować, pisaliśmy tutaj: Jak czytać metki na ubraniach?. Najbezpieczniej jest jednak prać ręcznie w chłodnej wodzie i prasować na niskiej temperaturze, aby uniknąć powstawania zniekształceń. Podczas prasowania prawej strony tkaniny warto przykryć ją ściereczką, aby nie dopuścić do nieestetycznego wyświecenia się.
Gabardyna jest wyjątkową tkaniną, która z pewnością przypadnie do gustu bardziej wymagającym klientkom. Ciasny splot sprawia, że jest wytrzymała, dobrze się układa i może z powodzeniem służyć przez długie lata. A czy Ty wiedziałaś wcześniej, czym jest gabardyna?