Now Reading
Czy rutyna w życiu może być dobra?

Czy rutyna w życiu może być dobra?

Współczesny świat próbuje przekonać nas, że rutyna jest wrogiem człowieka lub nawet – że niszczy związki. Czy tak jest w rzeczywistości? Może rutyna jest czymś, co wprowadza w nasze życie pożądaną harmonię i umożliwia prawidłowy rozwój? No i czym różni się rutyna od nudy? W tym artykule przekonujemy, że rutyna jest tym, czego w życiu potrzebujesz. Podpowiadamy, jak wypośrodkować życiowe aktywności tak, by się nie nudzić, a jednocześnie nie doprowadzić do przebodźcowania. Zapraszamy do lektury!


rutyna

Rutyna – co to jest?

Słownik Języka Polskiego PWN wskazuje dwie główne definicje rutyny:

1. biegłość w czymś nabyta przez długą praktykę,

2. postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów.

Jak widać, w tych definicjach nie ma ani słowa o tym, że rutyna wiąże się z nudą. To otoczenie zakorzeniło w nas myśl, że powtarzanie określonych czynności, często w konkretnym porządku, jest nudne. Oczywiście wiele zależy od subiektywnych preferencji – jedni potrzebują cały czas nowych bodźców, zaś inni cenią stabilność i powtarzalność. Mało jednak mówi się o korzyściach, jakie niesie za sobą rutyna. A nie jest ich wcale mało!Uporządkuj swój dzień

Ale nie tylko! Jest jednym ze czynników, które odpowiadają za poczucie stabilności. Względnie podobna godzina codziennych pobudek reguluje rytm dobowy, a to z kolei wprowadza ciało i mózg w dobrostan. Nieważne, czy jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym Markiem – jeśli codziennie będziesz wstawać o podobnej godzinie, wejdziesz w zdrową rutynę. Dzięki niej człowiek jest silniejszy, bardziej spokojny i pewny siebie.

Czytaj więcej: Samowychowanie: czym jest i dlaczego warto je praktykować?


Rozwiń swoją kreatywność

Kiedy budząc się rano wiesz, w jakim porządku będzie przebiegał Twój dzień, czujesz się bezpiecznie. Jesteś na znajomym terenie, który umożliwia Ci pójście o krok dalej – wykorzystanie każdej minuty dla jak najlepiej potrafisz. Rutyna w ciągu dnia pozwala znaleźć motywację do tego, by angażować się w nowe aktywności. Dzieje się tak dlatego, że nie musisz poświęcać swojej cennej życiowej energii na „przetrwanie” – wszystkie typowe codzienne czynności masz już przećwiczone.

Nie zastawiasz się więc, co zjeść na śniadanie, jaką sukienkę ubrać ani jaką drogą jechać do pracy. Wykonując te i inne czynności automatycznie, pozwalasz umysłowi zająć się czymś innym, bardziej kreatywnym. Tak oto wpadasz na nowe pomysły, analizujesz przeszłość i planujesz przyszłość.


rutyna

Rutyna nie musi być nudna!

To, że masz w życiu pewien schemat postępowania, nie oznacza, że każdy dzień wygląda tak samo. Możesz na przykład każdego dnia przeznaczać godzinę na zrobienie czegoś nowego: pójście do nowej restauracji, wypróbowanie nowej gry planszowej, spacer w miejsce, w którym jeszcze nie byłaś. To rozwiązanie sprawi, że plan dnia będzie wyglądał podobnie, a jednocześnie przyniesienie coś innego.Rutyna a… nieporządek

Warto podkreślić jednak, że tylko uporządkowana rutyna daje poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Jeśli każdy poranek zaczyna się tak samo: panicznym pędem w bałaganie, rozpaczliwym poszukiwaniem kluczy, telefonu i torebki – to nie jest to dobra rutyna. Jeśli chcesz czerpać korzyści z harmonii, wypracuj każdą czynność optymalnie – niech zajmuje minimum czasu, a daje maksimum efektu. Niech każdy dzień będzie krokiem do automatyzacji czynności dnia codziennego.


rutyna

Co więc jest nudne?

To nie rutyna jest nudna, a czynności, które wykonujesz. Być może praca sama w sobie jest nużąca, nieprzyjemna i niedająca satysfakcji. Nieważne więc, czy będziemy wykonywać ją codziennie w tych samych godzinach czy co kilka dni o różnych porach – zawsze będzie budziła niechęć. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązanie jest proste, a zarazem bardzo trudne – można zmienić pracę. Niekiedy nawet w dziedzinach, które uważa się za mało porywające można zmienić stanowisko na ciekawsze. Takie, które niesie ze sobą nowe wyzwania lub wprowadza nieznany dotąd czynnik.

W niektórych przypadkach zmiana zajęcia jest jednak niemożliwa. Warto wówczas postarać się o wszystko, co może uczynić zajęcie ciekawszym. Rób sobie przerwy, zmieniaj drogę do pracy, wprowadzaj nowe zwyczaje biurowe, kup wygodniejsze akcesoria.


Nieważne więc, czy będziemy wykonywać nudną pracę codziennie w tych samych godzinach czy co kilka dni o różnych porach – jeśli jest nudna, zawsze będzie budziła niechęć.


Rutyna w wychowaniu dzieci

Każdy rodzic, który kiedykolwiek wprowadzał w swojej rodzinie wieczorną rutynę potwierdzi, że ma ona wielką moc. Dzięki konkretnym czynnościom wykonywanym konsekwentnie w ustalonej kolejności, dzieci wcześniej zasypiają, śpią dłużej, lepiej się wysypiają. Wieczorna rutyna powinna być stopniowym wyciszaniem: począwszy od zakończenia energicznych zabaw, przez relaksującą kąpiel, mycie zębów oraz czytanie bajek. Można do tego dodać swoje własne elementy, będące jednocześnie rodzinnym zwyczajem. Trzeba tylko pamiętać, by prowadziły dziecko w kierunku snu, nie aktywnej zabawy.

Źródło: Bedtime Routines for Young Children: A Dose-Dependent Association with Sleep Outcomes, publikacja w magazynie Sleep w 2015 roku.Jednak rutyna w życiu dzieci to nie tylko ta wieczorna. Cały dzień powinien być ułożony w przewidywalny sposób tak, by dzieci mogły spodziewać się codziennego tego samego. W ich przypadku poczucie stabilności jest jeszcze ważniejsze niż u dorosłych, ponieważ jest wyłącznie w podświadomości.


Kiedy rutyna jest zagrożeniem?

Przede wszystkim wtedy, gdy wymyka się spod kontroli. A to oznacza, że zaczyna sterować naszym życiem. Nie jest już narzędziem, które możemy wykorzystać do bardziej efektywnego i satysfakcjonującego działania. Staje się panią naszego życia i nie pozwala zrobić niczego, co wykraczałoby poza schemat. Wówczas każda aktywność, które odbiega od codzienności, wiąże się ze stresem, lękiem i brakiem stabilności.

Aby tego uniknąć, należy świadomie kształtować rutynę. Niech składa się z czynności, które owszem, są pospolite, ale są również przyjemne. Niech codzienną rutyną stanie się parzenie ulubionej kasy: mielenie ziaren, spienianie mleka, dobieranie syropu smakowego (codziennie może być inny!), podziwianie zapachu, delektowanie się smakiem. Jeśli coś jest wartościowe, ale przychodzi nam z trudem – na przykład chodzenie na dłuższe spacery – niech najpierw będzie świadomie wypracowywane przez jakiś czas, aż w końcu stanie się elementem rutyny.


rutyna

Mamy nadzieję, że sama dostrzegasz korzyści płynące z codziennej, zdrowej rutyny. A jeśli dowiedziałaś się czegoś nowego z tego artykułu – spróbuj wprowadzić rutynę w życie swoje i swoich bliskich. Niech zapanuje harmonijny porządek, który pozwoli Wam cieszyć się codziennością!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top