Rośliny doniczkowe, które odmienią Twoje wnętrze!

Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, prawdą jest, że bez dwóch zdań ciągnie nas do natury. Gdy chcemy odpocząć, wyjeżdżamy nad morze, w góry, nad jeziora; staramy się odsunąć od żywej i niekiedy przytłaczającej cywilizacji. Podobne tendencje występują podczas urządzania domu. Kupujemy rośliny, ponieważ chcemy otaczać się naturą, która uspokaja. Dzięki nim dom staje się jeszcze lepszym miejscem do harmonijnego życia i odpoczynku.
Rośliny doniczkowe dla opornych
Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w dbaniu o rośliny doniczkowe, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po te mało wymagające. Są to przede wszystkim kaktusy i sukulenty. Podlewa się je bardzo rzadko, można więc wyjechać na wakacje, a po powrocie rośliny będą w nienaruszonym stanie. Większości z nich nie atakują szkodniki, nie trzeba ich przesadzać (o ile od początku będą rosnąć w przeznaczonym dla nich podłożu – to ważne!).
Jakie rośliny doniczkowe wybrać?
Mało wymagające rośliny doniczkowe idealne dla początkujących:
– aloes
– zamiokulkas
– sansaweria (inaczej wężownica lub język teściowej)
– monstera
– pieniążek
– oplątwa
– grubosz
– szparag pierzasty
– juka
– zielistka
– dracena
– geranium
– nolina

To, że rośliny nie wymagają naszej częstej uwagi nie oznacza, że są mniej warte. One również, tak jak rośliny, o które dbamy codziennie, produkują tlen i pomagają nam oddychać pełną piersią. Nawet niewielkie zielone rośliny postawione na parapecie sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne.
Odetchnij pełną piersią
Jednak żywe rośliny nie są jedynie dekoracją w salonie. Doskonale sprawdzą się również w sypialni. Choć ze szkolnej biologii wiemy, że rośliny w dzień produkują tlen, w nocy zaś głównie wydzielają dwutlenek węgla, to jest od tej zasady pewien wyjątek. Istnieje specjalna grupa roślin, które właśnie w nocy produkują tlen, pochłaniając CO2 dzięki fotosyntezie CAM. Oznacza to, że pomieszczenie, w którym stoją, będzie najbardziej dotlenione właśnie w nocy. A jest to ogromna zaleta dla naszego snu, który przy wyższym natlenieniu będzie głębszy i bardziej regenerujący.
Ostatnio niezwykle popularne są też rośliny pochłaniające toksyny. Dzięki nim powietrze staje się czystsze i zdrowsze. Są to m.in. skrzydłokwiat, paprotka, dracena obrzeżona, sanseweria czy begonia.

Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Bo liczy się wnętrze”. Jeśli szukasz poradnika, dzięki któremu będziesz mogła odmienić swoje wnętrze – świetnie trafiłaś. Dzielimy się konkretnymi radami, jak urządzić niezwykle przytulne wnętrze w stylu klasycznym. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym.
