Now Reading
Rośliny doniczkowe, które odmienią Twoje wnętrze!

Rośliny doniczkowe, które odmienią Twoje wnętrze!

Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, prawdą jest, że bez dwóch zdań ciągnie nas do natury. Gdy chcemy odpocząć, wyjeżdżamy nad morze, w góry, nad jeziora; staramy się odsunąć od żywej i niekiedy przytłaczającej cywilizacji. Podobne tendencje występują podczas urządzania domu. Kupujemy rośliny, ponieważ chcemy otaczać się naturą, która uspokaja. Dzięki nim dom staje się jeszcze lepszym miejscem do harmonijnego życia i odpoczynku.


Rośliny doniczkowe dla opornych

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w dbaniu o rośliny doniczkowe, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po te mało wymagające. Są to przede wszystkim kaktusy i sukulenty. Podlewa się je bardzo rzadko, można więc wyjechać na wakacje, a po powrocie rośliny będą w nienaruszonym stanie. Większości z nich nie atakują szkodniki, nie trzeba ich przesadzać (o ile od początku będą rosnąć w przeznaczonym dla nich podłożu – to ważne!).


Jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Mało wymagające rośliny doniczkowe idealne dla początkujących:

– aloes

– zamiokulkas

– sansaweria (inaczej wężownica lub język teściowej)

– monstera

– pieniążek

– oplątwa

– grubosz

– szparag pierzasty

– juka

– zielistka

– dracena

– geranium

– nolina


To, że rośliny nie wymagają naszej częstej uwagi nie oznacza, że są mniej warte. One również, tak jak rośliny, o które dbamy codziennie, produkują tlen i pomagają nam oddychać pełną piersią. Nawet niewielkie zielone rośliny postawione na parapecie sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne.


Odetchnij pełną piersią

Jednak żywe rośliny nie są jedynie dekoracją w salonie. Doskonale sprawdzą się również w sypialni. Choć ze szkolnej biologii wiemy, że rośliny w dzień produkują tlen, w nocy zaś głównie wydzielają dwutlenek węgla, to jest od tej zasady pewien wyjątek. Istnieje specjalna grupa roślin, które właśnie w nocy produkują tlen, pochłaniając CO2 dzięki fotosyntezie CAM. Oznacza to, że pomieszczenie, w którym stoją, będzie najbardziej dotlenione właśnie w nocy. A jest to ogromna zaleta dla naszego snu, który przy wyższym natlenieniu będzie głębszy i bardziej regenerujący.

Ostatnio niezwykle popularne są też rośliny pochłaniające toksyny. Dzięki nim powietrze staje się czystsze i zdrowsze. Są to m.in. skrzydłokwiat, paprotka, dracena obrzeżona, sanseweria czy begonia.


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Bo liczy się wnętrze”. Jeśli szukasz poradnika, dzięki któremu będziesz mogła odmienić swoje wnętrze – świetnie trafiłaś. Dzielimy się konkretnymi radami, jak urządzić niezwykle przytulne wnętrze w stylu klasycznym. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. 

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top