Now Reading
Jak ocieplić wnętrze, czyli kilka słów o lampach

Jak ocieplić wnętrze, czyli kilka słów o lampach

Dobór odpowiedniego oświetlenia gra ogromną rolę w urządzaniu domu czy mieszkania. Proporcje światła naturalnego i sztucznego, jego temperatura i umiejscowienie – to wszystko może sprawić, że wnętrze będzie bardzo przytulne lub wręcz przeciwnie, stanie się bardzo zimne i nieprzyjemne. A to bezpośrednio wpływa na nasz humor, nasze samopoczucie czy nawet… produktywność.Jakie lampy wybierać?

Oczywiście najlepsze dla naszych oczu i całego organizmu jest światło naturalne. Niestety w Polsce, szczególnie jesienią oraz zimą, dostęp do niego jest ograniczony. Warto zadbać więc o oświetlenie sztuczne, które będzie je przypominać. Docierające na Ziemię promienie słoneczne przechodzą przez swoiste dyfuzory: atmosferę i chmury, które sprawiają, że światło rozprasza się, rozchodząc się równomiernie. Z oświetleniem sztucznym jest podobnie – jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, powinniśmy korzystać z abażurów czy kloszy, unikając „gołych” żarówek.


lampy

Lampy – ciepłe czy zimne?

Aby tworzyć odpowiednią domową, ciepłą atmosferę, powinniśmy wybierać przede wszystkim oświetlenie boczne (ścienne), czyli każde, które jest umiejscowione poniżej sufitu. Jest to delikatniejszy rodzaj światła, który rozprasza się, zmiękczając twarde, nieprzyjemne kanty. Można zdecydować się na kinkiety czy też lampy stojące, które pozwalają zmieniać kierunek padania światła. Z taką lampą wieczorna lektura nabiera zupełnie innego charakteru.


lampy

Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na temperaturę światła. Podczas kupowania żarówek, powinniśmy zwracać uwagę na skalę temperaturę podaną w stopniach Kelwina (K). Im mniej stopni Kelwina, tym cieplejszy odcień światła uzyskamy; najczęściej uznaje się, że jest to poniżej 3000 K. Z kolei zimne światło będzie zaczynało się od 5000 K. Pomiędzy 3000 a 5000 K oscyluje światło uznawane za neutralne. Można także zaopatrzyć się w żarówki LED z regulacją temperatury barwowej, które umożliwią zmianę z ciepłego światła na zimne i odwrotnie.


lampy

Można również zdecydować się na lampki stołowe, które będą oświetlały tylko niewielką powierzchnię, na przykład biurko. Trzeba jednak zwrócić uwagę na temperaturę światła – ta informacja podana jest na opakowaniu każdej żarówki. Te o ciepłym odcieniu wybierzemy do salonu, sypialni czy pokoju dziennego, zaś zimne – do łazienki. Ludzkie oczy naturalnie nie są przystosowane do bardzo jasnego światła, muszą się do niego adaptować za każdym razem. Bywa, że zbyt mocne oświetlenie powoduje ból głowy, właśnie dlatego, że oczy muszą wykonać wysiłek, by przyzwyczaić się do bardzo jasnego światła.


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Bo liczy się wnętrze”. Jeśli szukasz poradnika, dzięki któremu będziesz mogła odmienić swoje wnętrze – świetnie trafiłaś. Dzielimy się konkretnymi radami, jak urządzić niezwykle przytulne wnętrze w stylu klasycznym. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. 


Najnowszy e-book wydawnictwa Enfemine do kupienia w naszym sklepie!
View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top