Now Reading
Pałac w Kozłówce – miejsce, które warto odwiedzić latem!

Pałac w Kozłówce – miejsce, które warto odwiedzić latem!

Lato już za moment, a to oznacza idealny czas na krótkie rodzinne wycieczki. W serwisie Enfemine pokazujemy Wam miejsca, które warto odwiedzić z całą rodziną. Dzisiaj prezentujemy kolejne – Pałac w Kozłówce. Jeśli jesteś ciekawa, co to za miejsce i dlaczego powinnaś je zwiedzić, przeczytaj ten artykuł!


Gdzie mieści się Kozłówka?

Kozłówka to niewielka miejscowość położona w północnej części województwa lubelskiego, nieopodal Lubartowa. Na co dzień mieszka tam około 800 mieszkańców, jednak w sezonie wieś tętni życiem – nie tylko ze względu na Pałac w Kozłówce i to, co ma do zaoferowania turystom, ale również z uwagi na liczne wydarzenia kulturalne przyciągające pasjonatów, sportowców i rodziny z dziećmi.Pałac w Kozłówce – historia

Historia pałacu jest długa i bogata. Został wzniesiony w latach 1736-1742 na zlecenie wojewody chełmińskiego Michała Bielińskiego. Pałac wybudowano według projektu polsko-włoskiego architekta Józefa II Fontany. Niedługo później cały kompleks przeszedł w ręce Zamoyskich i należał do nich aż do 1944 roku.


Lata świetności pałacu przypadają na lata życia Konstantego Zamoyskiego (1846-1923), który obrał go sobie za główną siedzibę. Konstanty otrzymał te tereny w prezencie od ojca, Jana Zamoyskiego z okazji ślubu z Anielą Potocką. To on zlecił trwającą kilkanaście lat rozbudowę pałacu. Od strony ogrodu dodano wówczas imponujący taras ze schodami, zaś po bokach – wysokie wieże. Pałac zmienił się również wewnątrz; pojawiły się antyczne meble i kopie znakomitych obrazów.Dalsze losu Pałacu w Kozłówce

W 1903 roku, czyli jeszcze za życia hrabiego Konstantego, w wyniku jego wieloletnich starań, car Mikołaj II ustanowił ordynację kozłowiecką. Dzięki temu majątek miał być dziedziczony w całości przez najstarszego syna, bez zagrożenia, że teren zostanie podzielony. W skład ordynacji kozłowieckiej, która miała powierzchnię ok. 7650 ha, wchodziło między innymi osiem folwarków, trzy młyny, tartak i dwie cegielnie.

Niestety małżeństwo Konstantego i Anieli było bezdzietne, więc po śmierci hrabiego Pałac w Kozłówce odziedziczył jego stryjeczny brat Adam Michał Zamoyski, wojskowy i znany działacz społeczno-polityczny. Hrabia Adam był między innymi prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w latach 1923-1936. I to właśnie dlatego w 1928 roku w ogrodach kozłowieckiego pałacu odbywał się obóz szkoleniowy polskiego reprezentacji gimnastycznej przygotowującej się do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie.


pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce w czasie wojny

Po śmierci Adam w 1940 roku ordynariuszem kozłowieckim został jego syn Aleksander. Niestety już roku później został aresztowany przez Gestapo, wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a następnie do Dachau. W 1944 roku hrabina Jadwiga Zamojska, żona ordynariusza, postanowiła zabrać dzieci i wyjechać z Kozłówki. Zleciła również wywiezienie najcenniejszych skarbów kozłowieckiego pałacu w obawie przed nadejściem frontu. I tak oto dzieła sztuki, meble, porcelana i zbiory rodzinne zostały ulokowane wśród znajomych w Warszawie. Przeczucia hrabiny były częściowo słuszne – w lipcu 1944 roku Pałac w Kozłówce został zajęty przez Armię Czerwoną, jednak urzędujący tam oficer dopilnował by to, co zostało, nie zostało rozkradzione ani zniszczone.

Pod koniec 1944 roku Pałac w Kozłówce i przyległe tereny przeszły w ręce państwa i tak jest do tej pory.


Dlaczego warto zwiedzić to miejsce?

Przede wszystkim na ciekawą architekturę wnętrza pałacu. Znajdziemy tam piece z miśnieńskich kafli, piękne marmurowe kominki, dębowe parkiety i wspaniałą kolekcję obrazów – głównie portrety rody Zamoyskich. Można zwiedzać również pałacową kaplicę i Powozownię, w której znajdziemy ekspozycję poświęconą dawnym podróżom.


pałac w Kozłówce

Nie sposób nie wspomnieć o kozłowieckim parku – fantastycznie zaprojektowana i utrzymywana zieleń została nawet nagrodzona złotym medalem Ministra Kultury i Sztuki „za zasługi w ochronie i pielęgnacji zabytkowych założeń ogrodowych”. Jest co podziwiać! To wręcz doskonałe miejsce, by wraz z całą rodziną spędzić czas na łonie natury.

Oprócz tego w parku znajduje się też siedem pomników przyrody – monumentalne i majestatyczne drzewa pamiętające zamierzchłe czasy.


Pałac w Kozłówce dzisiaj

Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum w Kozłówce, które oferuje swoje zbiory zwiedzającym od kwietnia do grudnia. Bilet normalny do pałacu kosztuje 30 zł, zaś ulgowy – 15. Cena obejmuje zwiedzanie w grupie pod opieką przewodnika lub z odtworzeniem nagrania. Oddzielnie można kupić bilety do Galerii Sztuki Socrealizmu lub Powozowni. Dla tych, którzy chcą za jednym razem zwiedzić wszystko, Muzeum przygotowało karnet w cenie 42 złotych normalny i 21 zł ulgowy.

Ale duże rodziny wchodzą taniej! Z Kartą Dużej Rodziny bilet dla jednej osoby kosztuje zaledwie 10 lub 15 zł (w zależności od zakresu zwiedzania). Jest też również dzień bezpłatnego wstępu – środa. Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum: http://www.muzeumzamoyskich.pl/.


Nie musisz już szukać pomysłu na niedzielną wycieczkę rodzinną. Kozłówka to miejsce, które pozwoli odpocząć, da lekcję historii i zainspiruje.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top