Now Reading
Torebka listonoszka – o tym, dlaczego warto ją mieć

Torebka listonoszka – o tym, dlaczego warto ją mieć

Niekiedy poszukiwanie idealnej torebki wydaje się drogą przez mękę, której końca nie widać. Jedne są za małe, nie zmieszczą wszystkiego, co jest potrzebne kobiecie. Inne – za duże, będą kusiły, by pakować niepotrzebne ciężary. Jeszcze inna już na pierwszy rzut oka daje pewność, że nie przetrwa więcej niż jeden sezon. Jaka torebka może więc być tą idealną? Torebka listonoszka! Chcesz wiedzieć dlaczego? Zapraszamy do lektury!Skąd wzięła się torebka listonoszka?

Jak sama nazwa wskazuje, współczesna torebka listonoszka pochodzi od toreb, które nosili kurierzy i listonosze. „Potrzebą matką wynalazku” – a więc tworzono torby, które spełniały by oczekiwania pracowników poczty pod względem konkretnych funkcjonalności. Pierwsze tego typu torby pojawiły się prawdopodobnie wśród kurierów amerykańskiej firmy Pony Express, którzy konno rozwozili listy i przesyłki w Missouri i Californii w USA w latach 60. XIX wieku. Torebki listonoszki nosili również listonosze piesi i rowerowi w różnych częściach świata.


Dlaczego torebka listonoszka stała się tak popularna?

Przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność! Umożliwiała łatwy dostęp do zawartości torby, bez konieczności odpinania zamków czy nap. Jednocześnie, dzięki klapie ukrywającej „wejście”, skarby schowane w środku były chronione przed deszczem czy brudem. Na uwagę zasługuje też pierwotny sposób noszenia torebki listonoszki – na skos przez całe ciało. Dzięki temu ciężar jest rozłożony w miarę równomiernie, a torebka nie zsuwa się z ramienia, jak to ma miejsce w przypadku tych noszonych „pod pachą”.Jak wygląda torebka listonoszka?

Oczywiście na wolnym rynku każdy może wyprodukować dowolnie wyglądającą torebkę i nazwać ją listonoszką, lecz ta pierwotna torebka listonoszka ma kilka swoich cech charakterystycznych:

dobrej jakości skóra, z której wykonana jest torebka;

prostokątny kształt – jednakże może być zaprojektowana do noszenia zarówno poziomo, jak i pionowo;

rozmiar: średni – ani za duża, ani za mała. Taka w sam raz;

długi pasek – nawet jeśli torebka w sklepie nie posiada przymocowanego długiego paska, najczęściej jest on w środku, by nie zniszczył się na wystawie sklepowej. Dużym atutem jest też rączka umożliwiająca trzymanie torebki w ręce, lub opcja wyregulowana długiego paska tak, by spełniał tę funkcję (można to też zrobić samodzielnie robiąc dziurki specjalną maszynką);

usztywniane dno – dzięki któremu torebka postawiona na stole nie przewraca się po kilku sekundach. Warto sprawdzić, czy torebka, którą chcemy kupić, jest wyposażona w metalowe „nóżki”, które dodatkowo ochronią skórę przed zniszczeniem w kontakcie z podłożem.

Dodatkowo torebka listonoszka może być zamykana na klamerkę lub zapięcie magnetyczne, co dodatkowo ochroni jej zawartość.


torebka listonoszka

Torebka listonoszka – zalety

Odpowiadając na potrzeby użytkowniczek, producenci torebek przestali już niemalże produkować te pozbawione jakichkolwiek kieszonek i przegródek. Pojedyncza kieszonka na telefon to minimum, które musi spełnić torebka, by można było nazwać ją praktyczną. Torebka listonoszka też powinna mieć przegródki, by móc trzymać swoje rzeczy w porządku i by kobiecie łatwiej było je znaleźć – tak jak listy doręczycielom poczty w XIX wieku.


Oprócz opisanego wyżej aspektu praktycznego, nie sposób nie wspomnieć o ponadczasowej elegancji cechującej ten element galanterii. Pasuje niemalże do wszystkiego, szczególnie gdy kupimy listonoszkę w stonowanych barwach – beżu, brązie czy pudrowym różu. Sprawdzą się do strojów codziennych, gdy w biegu załatwiamy coś na mieście, jak i do tych bardziej eleganckich, łączonych z obcasami.


torebka listonoszka

Jak dbać o swoją ulubioną torebkę?

Rada jest prosta – nie rób niczego, co mogłoby ją zniszczyć. Łatwiej powiedzieć niż zrobić! Wiadomo, że torebka codzienna to gadżet, który ma być przede wszystkim użyteczny. Trudno więc chuchać na nią i dmuchać, chroniąc przed każdą, najmniejszą nawet ryską.


Można jednak stosować się do kilku zasad, które pomogą zwiększyć żywotność torebki:

Nie mocz torebki! Jeśli chcesz ją przetrzeć, pilnuj, by ściereczka nie była zbyt mokra. Przemoczona skóra może stracić fason, a Twoja torebka listonoszka nie będzie już taka sama!

Natłuszczaj naturalną skórę. Taki zabieg pielęgnacyjny, wykonywany regularnie pozwoli zachować skórę w dobrej kondycji.

Impregnuj swoją torebkę. Skorzystaj z profesjonalnych środków impregnujących skórę naturalną i dbaj, by powtarzać ten proces najrzadziej co pół roku.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji torebek wykonanych ze skóry naturalnej znajdziesz w tym artkule: Skórzana torebka – jak o nią dbać, by służyła latamiMamy nadzieję, że już niedługo idealna torebka listonoszka trafi w Twoje ręce i będziesz mogła cieszyć się gwarantowanym przez nią szykiem.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top