Wykres Gantta – sposób na lepszą organizację działań rodzinnych!
Niezależnie od tego, czy mamy małą czy dużą rodzinę, w pewnym momencie jesteśmy po prostu przeciążeni niekończącą się listą spraw do załatwienia i zadań do zrobienia. Trudno nawet określić, za co zabrać się w pierwszej kolejności, więc często… nie robimy nic.
Podobna sytuacja pojawia się, gdy chcemy podjąć się czegoś dużego, jakiegoś rodzinnego lub zawodowego przedsięwzięcia. Bez odpowiedniego planu zagraża nam chaos. W najlepszym wypadku jedynie utrudni realizację celu, zaś w najgorszym – zafunduje nam porażkę na całej linii.
Wykres Gantta – czym jest?
W takich momentach bardzo pomocny może się także okazać Harmonogram Adamieckiego, znany szerzej jako wykres Gantta. Co ciekawe, ów wykres został stworzony przez polskiego teoretyka zarządzania – Karola Adamieckiego w 1896 roku. Nie został on jednak przezeń opublikowany aż do roku 1931. W międzyczasie bardzo podobny diagram opracował amerykański inżynier i naukowiec, Henry Gantt. To właśnie on spopularyzował ten system, dlatego częściej spotykaną nazwą jest wykres Gantta.
O co właściwie chodzi?
Jest to wykres wyjątkowo przydatny, ponieważ widać na nim wyraźnie poszczególne zadania i terminy, a także zależności między nimi. Mowa tu o kilku korelacjach, które mają wpływ na cały projekt:
- zadanie nie może się zacząć przed rozpoczęciem innego zadania;
- żadne zadanie nie może się zacząć przed zakończeniem innego zadania;
- zadanie nie może się skończyć przed zakończeniem innego zadania.
Jak zrobić własny wykres Gantta?
Tego typu wykres możemy samodzielnie zaprojektować w specjalnym programie, jakich wiele jest dostępnych za darmo w Internecie. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzać na bieżąco pojawiające się zmiany. Jeśli więc wystąpią nieoczekiwane opóźnienia lub przyspieszenia, suwakiem będziemy przesuwać kolumny i tym samym wprowadzać zmiany w terminach kolejnych zadań.
Komu przyda się wykres Gantta?
Wykres Gantta jest niezwykle przydatnym narzędziem w planowaniu i weryfikowaniu przebiegu projektów z zależnymi od siebie elementami zarówno w biznesie, jak i w każdym innym aspekcie życia. Możemy się nim posłużyć planując produkcję w naszej firmie. Ale też rozpisując w czasie kilkuetapowy remont domu, czy nawet niedzielny obiad. Ujęcie na takim wykresie poszczególnych procesów – od zakupów, przez marynowanie mięsa, obieranie warzyw, po właściwe wykorzystanie ograniczonych zasobów w postaci czterech palników kuchenki czy jednego piekarnika, pozwoli skoordynować prace kuchenne z podawaniem naszym niedzielnym gościom elementów obiadu w najwłaściwszych momentach.
Treść artykułu pochodzi z ebooka:
Czy wiesz, że Twoja rodzina może działać jak dobrze zarządzona firma?
Ten ebook pokaże Ci, jak przekształcić domowe obowiązki w harmonię, gdzie planowanie, wartości i podział ról tworzą fundament szczęścia. Nauczysz się zarządzać relacjami, finansami i czasem, aby każdy dzień wypełniały radość i spokój. To instrukcja do lepszego życia rodzinnego!
Dodaj komentarz