Now Reading
4 proste sposoby walki ze stresem

4 proste sposoby walki ze stresem

Szybkie tempo życia daje nam się we znaki. Trudno znaleźć dzisiaj osobę, która nie cierpi z powodu nadmiernego stresu i przemęczenia na skutek przebodźcowania. Być może jedną z poważniejszych dolegliwości współczesnego człowieka jest właśnie przebodźcowanie i życie w stanie ciągłego napięcia. Jak się od tego uwolnić? Jak wygrać walkę ze stresem i odciążyć przemęczony umysł?


Slow life dla każdego

Każdy dzień niesie nowe wyzwania. Aby im sprostać potrzebujemy świeżego i wypoczętego umysłu, któremu nie zabraknie sił i kreatywności. Potrzebujemy zwolnić. Choć hasło „slow life” cieszy się obecnie tak ogormną popularnością, to jednocześnie nie jest dostępne dla każdego z nas. Nie oszukujmy się, mało kto może sobie dziś pozwolić na luksus spokojnego życia, kawy wypitej w fotelu i śniadania zjedzonego bez pośpiechu.

Istnieje jednak kilka sposobów walki ze stresem, dzięki którym w krótkim czasie zdołasz odciążyć swój umysł i wprowadzić zasady życia „slow” chociaż w minimalnym stopniu. Jest to możliwe dzięki wykonywaniu prostych czynności i praktykowaniu krótkich ćwiczeń. Najlepszą porą na takie zadania są bez wątpienia poranki, kiedy zaraz po przebudzeniu możemy nakierować nasz umysł na odpowiednie tory. Przedstawiamy poranne zajęcia, dzięki którym zredukujemy stres i napięcie w organiźmie.Czytanie książki po przebudzeniu

Czytanie książki to doskonała metoda na wyciszenie przebodźcowanego organizmu. Zanurzanie się w kolejne akapity tekstu pozwala skupić uwagę na jednej czynności, co stanowi doskonałą odskocznię od świata multitaskingu – świata powiadomień, maili i wiadmości, na które trzeba odpowiedzieć natychmiast, nie przerywając jednocześnie innych zajeć. Powolna lektura jest wspaniałym sposobem walki ze stresem.

Podczas czytania książek trzeba jednak nieustannie monitorować swoje myśli. Często zdarza się bowiem tak, że czytając nie myślimy o tekście, ale o tysiącu spraw i zadań, które na nas czekają. Pozwalajmy sobie na luksus powolnej lektury i uwalniajmy przy tym nasz umysł od codziennych spraw. Po takim zajęciu mamy więcej sił do dalszej pracy!


walka ze stresem


Spisywanie swoich myśli w notaniku

Choć pisanie pamiętnika może kojarzyć się z przestarzałą tkliwością, to jednak zajęcie to ma wiele zalet i bardzo pozytywnie wpływa na naszą codzienność. Zacznij dzień od wypisania w zeszycie kilku prostych zdań afirmacyjnych. Wypisz:

  1. 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna
  2. 3 rzeczy, które sprawią ci dzisiaj radość
  3. 3 emocje, które ci towarzyszą (i zastanów się skąd w Tobie wzięły)

Spisanie tych wszystkich rzeczy wymaga namysłu, zatrzymania się i wejścia wgłąb siebie. Szybka codzienność odbiera nam czas na myślenie o naszych emocjach i potrzebach, a materialistyczny świat wmawia nam, że mamy za mało, przez co nie doceniamy największych skarbów, które są na wyciągnięcie ręki. Zacznij spisywać swoje myśli i wygraj walkę ze stresem i napięciem!Ćwiczenie prawidłowego oddechu.

Czy wiesz, że nieprawidłowy oddech może być przyczyną pojawienia się w organizmie napięcia, stresu oraz bólu głowy, a w konsekwencji nawet przewlekłych migren? Niestety większość z nas oddycha nieprawidłowo, choć wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy!

O prawidłowym oddechu i zaletach z praktykowania go napisaliśmy już na naszym portalu osobny artykuł. Zachęcamy do sprawdzenia go i przestestowania polecanych w nim ćwiczeń oddechowych. Nauczenie się prawidłowego oddechu wcale nie jest takie trudne. Wystarczy codziennie skupiać swoją uwagę na oddechu, wykonywać krótkie ćwiczenia oddechowe i wyrabiać w sobie nowe nawyki. Prawidłowy oddech znacząco poprawia jakość życia i naprawdę redukuje ilość stresu i napięcia w organiźmie!


Bycie offline, czyli najlepszy sposób walki ze stresem

Kolejnym sposobem walki ze stresem jest odłożenie telefonu i bycie offline. Zamiast scrollować tablicę na Facebooku czy Instagramie, poświęć chwilę na wyciszenie umysłu i pozwól sobie w spokoju wypić kawę. Nie sprawdzaj co chwila skrzynki mailowej, ale przeczytaj rozdział ulubionej książki. Jadąc metrem do pracy, ćwicz zdrowy oddech i spisz swoje myśli w notatniku, albo chociaż odpowiedz sobie na pytania afirmacyjne bez spisywania ich.


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne dla wszystkich tych, którzy pragną zwolnić choć na chwilę w ciągu dnia. Nowe wybory i proste zmiany starych nawyków bardzo szybko poprawią Twoją kondycję umysłową, wytrzymałość organizmu, uwolnią Cię od stresu i napięcia, zapewniając Ci przy tym niesamowity spokój. Sprawdz i przekonaj się sama!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top