Now Reading
Wykres Gantta – sposób na lepszą organizację działań rodzinnych!

Wykres Gantta – sposób na lepszą organizację działań rodzinnych!

Niezależnie od tego, czy mamy małą czy dużą rodzinę, w pewnym momencie jesteśmy po prostu przeciążeni niekończącą się listą spraw do załatwienia i zadań do zrobienia. Trudno nawet określić, za co zabrać się w pierwszej kolejności, więc często… nie robimy nic. Wykres Gantta


Podobna sytuacja pojawia się, gdy chcemy podjąć się czegoś dużego, jakiegoś rodzinnego lub zawodowego przedsięwzięcia. Bez odpowiedniego planu zagraża nam chaos. W najlepszym wypadku jedynie utrudni realizację celu, zaś w najgorszym – zafunduje nam porażkę na całej linii.


Wykres Gantta – czym jest?

W takich momentach bardzo pomocny może się także okazać Harmonogram Adamieckiego, znany szerzej jako wykres Gantta. Co ciekawe, ów wykres został stworzony przez polskiego teoretyka zarządzania – Karola Adamieckiego w 1896 roku. Nie został on jednak przezeń opublikowany aż do roku 1931. W międzyczasie bardzo podobny diagram opracował amerykański inżynier i naukowiec, Henry Gantt. To właśnie on spopularyzował ten system, dlatego częściej spotykaną nazwą jest wykres Gantta.


O co właściwie chodzi?

Jest to wykres wyjątkowo przydatny, ponieważ widać na nim wyraźnie poszczególne zadania i terminy, a także zależności między nimi. Mowa tu o kilku korelacjach, które mają wpływ na cały projekt:

  • zadanie nie może się zacząć przed rozpoczęciem innego zadania;
  • żadne zadanie nie może się zacząć przed zakończeniem innego zadania;
  • zadanie nie może się skończyć przed zakończeniem innego zadania.

E-book „Rodzina – spółka z odpowiedzialnością” jest dostępny w sklepie Enfemine. Sprawdź!

Jak zrobić własny wykres Gantta?

Tego typu wykres możemy samodzielnie zaprojektować w specjalnym programie, jakich wiele jest dostępnych za darmo w Internecie. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzać na bieżąco pojawiające się zmiany. Jeśli więc wystąpią nieoczekiwane opóźnienia lub przyspieszenia, suwakiem będziemy przesuwać kolumny i tym samym wprowadzać zmiany w terminach kolejnych zadań.


wykres gantta

Komu przyda się wykres Gantta?

Wykres Gantta jest niezwykle przydatnym narzędziem w planowaniu i weryfikowaniu przebiegu projektów z zależnymi od siebie elementami zarówno w biznesie, jak i w każdym innym aspekcie życia. Możemy się nim posłużyć planując produkcję w naszej firmie. Ale też rozpisując w czasie kilkuetapowy remont domu, czy nawet niedzielny obiad. Ujęcie na takim wykresie poszczególnych procesów – od zakupów, przez marynowanie mięsa, obieranie warzyw, po właściwe wykorzystanie ograniczonych zasobów w postaci czterech palników kuchenki czy jednego piekarnika, pozwoli skoordynować prace kuchenne z podawaniem naszym niedzielnym gościom elementów obiadu w najwłaściwszych momentach.


wykres gantta

Powyższy artykuł pochodzi z e-booka Enfemine „Rodzina – spółka z odpowiedzialnością”. Jeśli interesują Cię podobne treści i chcesz dowiedzieć się więcej, jak lepiej zorganizować funkcjonowanie swojej rodziny, a przy tym zyskać cenną wiedzę biznesową – ten e-book jest dla Ciebie! Sprawdź nasz sklep internetowy.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top