Now Reading
5 książek na jesień, które musisz przeczytać!

5 książek na jesień, które musisz przeczytać!

jesień

W dzisiejszym artykule przedstawiamy czytelniczy must-have na jesień. Poznaj pięć książek, których lektura doda Ci otuchy, przeniesie Cię w inny wymiar rzeczywistości oraz pomoże wprowadzić dobre zmiany w życiu. Przygotowaliśmy książki z różnych kategorii, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!


Jesień

Jesień, czyli pora roku, którą uwielbiamy za klimatyczne i długie wieczory spędzone pod kocem, z kubkiem ulubionej herbaty i książką w dłoniach. Aby móc cieszyć się pięknym czasem relaksu przy książce, warto przygotować sobie piękny kącik czytelniczy, który będzie sprzyjał relaksowi i wyciszeniu, którego tak bardzo potrzebujemy… Niżej znajdziesz kilka inspiracji, które pomogą Ci stworzyć klimatyczne miejsce pełne domowego ciepła, spokoju, wytchnienia i piękna. Odpoczynek to możliwość nakarmienia duszy, wyciszenia i zajrzenia w głąb siebie. Taki czas odpoczynku w pięknych okolicznościach doda Ci sił do piękniejszego i lepszego życia.Powieść

„Wojna i pokój” Lwa Tołstoja

Do kategorii „powieść” wybraliśmy kultowe dzieło rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. „Wojna i pokój” to obszerna, czterotomowa powieść historyczna (fikcja historyczna). Wielu określa ją mianem rosyjskiej epopei narodowej. Książka traktuje o czasach wojen napoleońskich z perspektywy obywateli Imperium Rosyjskiego.

Powieść skupia się wokół dwóch wątków: wokół wątku wojennego i społecznego. „Wojna i pokój” to opowieść o zwykłych ludziach, ich zwyczajach, perypetiach miłosnych i potyczkach na froncie oraz o realiach wojennych. Fabuła powieści doskonale odwzorowuje realia dawnych lat, odzwierciedlając sylwetki przedstawicieli różnych klas społecznych Rosji z czasów wojen napoleońskich.

Co ciekawe, wielu literaturoznawców wiodło spory w związku z dwuznacznym tytułem powieści. Fabuła powieści wskazywałaby na to, że tytuł nawiązuje do podziału dzieła na dwie części: pokojową (tomy 1 i 2) oraz wojenną (tomy 3 i 4). Jednakże etymologia słowa „pokój” w języku rosyjskim pozwala na polemikę z wyżej przedstawioną tezą.

Mianowicie, słowo „pokój” we współczesnym języku rosyjskim (ros. мир) posiada dwa znaczenia – oznaczać może zarówno „świat” (w tym „społeczeństwo”), jak i „pokój”. Literaturoznawcy twierdzą, że dwuznaczność tego słowa doskonale pokazuje, że Tołstoj w swoim dziele chciał przedstawić trzech „bohaterów”:

  • wojnę
  • pokój
  • społeczeństwo (ukryte znaczenie słowa „świat”)

Te tezy wciąż są przedmiotem wielu sporów. Przeciwnicy teorii podwójnego znaczenia tytułu twierdzą, że Tołstoj nie mógł mieć w zamiarze uczynienia tytułu dwuznacznym, ponieważ za czasów pisarza słowo мир nie posiadało dwóch znaczeń (dwa znaczenia uzyskało dopiero za czasów reformy ortografii rosyjskiej, czyli po 1918 roku).

Powieść Lwa Tołstoja (jak i dwa inne dzieła tego autora) została włączona do spisu 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.

Pozostawimy Was z jednym z cytatów z tej niezwykłej epopei:

„Znam w życiu tylko dwa prawdziwe nieszczęścia: wyrzuty sumienia i chorobę. Szczęście to tylko nieobecność dwóch nieszczęść”.


Poradnik

O związkach
„Twórcza partnerka” Lindy Dillow

Poradnik „Twórcza partnerka. Bądź żoną pełną pasji” to książka idealna dla każdej kobiety, która chciałaby budować trwałe i szczęśliwe małżeństwo. Autorka książki, Linda Dillow jest popularnym mówcą motywacyjnym i konferencyjnym, a w swoich wystąpieniach skupia się na motywowaniu kobiet do bycia lepszymi partnerkami dla mężów.

W swojej książce (trzeciej z kolei w dorobku), Linda prezentuje obraz małżeństwa, ukazując rolę żony i matki jako rolę niezastąpioną i równoważną do roli mężczyzny. Linda pokazuje, jak kobieta może uczynić małżeństwo piękniejszym, rozwijając swoje powołanie oraz cechy typowo kobiece. Linda uczy, jak wzrastać w pełnieniu najważniejszych ról życiowych, czerpiąc przy tym radość i satysfakcję. Linda pokazuje też, w jaki sposób współczesna kobieta może połączyć wypełnianie powołania rodzinnego z pracą, pasją oraz rozwojem osobistym. Linda uczy, jak być żoną pełną pasji i wychodzi jej to znakomicie!


O zarządzaniu czasem
„12-tygodniowy rok” Briana P. Morana i Michael Lennington

Czy ty też często zastanawiasz się, dlaczego czas tak szybko przecieka przez palce? Trudno Ci pokonać drogę do realizacji celu? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Kultowa koncepcja roku w 12 tygodni pozwala znacznie szybciej realizować cele. Poradnik uczy, jak osiągnąć lepsze wyniki w pracy oraz życiu osobistym, dzięki sile skupienia, zaangażowania i odpowiedzialności. Dwunastotygodniowy rok to koncepcja, która narodziła się w świecie sportu, a potem została zmodyfikowana, aby można było korzystać z niej w innych dziedzinach niż tylko sportowa.

Poradnik prezentuje sprawdzone sposoby i zasady skutecznego działania. Uczy, jak ustalać priorytety i szybciej pokonywać drogę od ustanawiania celu do jego realizacji. Tę książkę powinien przeczytać absolutnie każdy!


O tym, jak żyć pięknie
„Uniwersalne prawa życia” Johna Templetona

Książka Sira Johna Templetona przedstawia inspirujące historie o tym, jakimi zasadami powinniśmy się kierować w życiu, aby wieść życie pełne pokoju i spełnienia. Książka napisana jest w ciekawym formacie – Templeton każdy rozdział rozpoczyna od inspirującego cytatu, który później rozwija w swoich rozważaniach. Dzięki temu, autor zgromadził potężną bibliografię, przytaczając słowa wybitnych filozofów, naukowców, artystów, historyków i świętych.

Głównym przesłaniem książki jest to, że ludzki umysł zdolny jest do wielkich rzeczy i to od nas samych zależy, czy w naszym życiu zdobędziemy imponujące szczyty, czy pozostaniemy jedynie kilka metrów nad poziomem morza. Po lekturze tej książki z pewnością zyskasz motywację do pracy nad sobą. 

Autor książki to słynny inwestor z Wall Street, który poświęcił swoje życie na promowanie teorii otwartości umysłu. John Templeton ufundował najwyższą na świecie nagrodę, którą przyznaje się za wybitne osiągnięcia w badaniach dotyczących duchowości. Co ciekawe, w 2008 roku tą nagrodą został uhonorowany Polak, ksiądz profesor Michał Heller, który cały dochód z nagrody przeznaczył na cele Centrum Nauki Kopernik w Warszawie!


jesień

Książka psychologiczna

„Empatia. Poradnik dla wrażliwych” Judith Orloff

Książka „dla każdej wrażliwej i empatycznej osoby, której nie raz już powiedziano, aby „w końcu wzięła się w garść” i dla tych, którzy czasem mają ochotę powiedzieć coś takiego komuś bliskiemu”.

Judith Orloff w swojej książce wyjaśnia, na czym polega wysoka wrażliwość i wysoka empatyczność. Autorka w ciekawy i przystępny sposób pokazuje, że ta cecha wcale nie musi wzbudzać lęku, frustracji czy też współczucia u innych, lecz może stać się Twoją siłą.

Punktem wyjścia książki Judith Orloff jest krótki test, który pomaga czytelnikowi odkryć, czy jest empatą bądź czy ma w swoim otoczeniu kogoś o wysokim stopniu wrażliwości i empatyczności. W kolejnych rozdziałach autorka wyjaśnia, jak wysoka empatyczność wpływa na wiele płaszczyzn życia: emocje, zdrowie, uzależnienia, miłość i relacje, pracę, intuicję i wiele innych.

Książka może być prawdziwą inspiracją, pocieszeniem i pewnego rodzaju głębokim wewnętrznym „odetchnięciem” dla tych, którzy swoją empatię spychali na bok i doszukiwali się w niej przyczyn swoich problemów. Z pomocą autorki odkryjesz, jak bardzo się myliłeś i ile piękna i potencjału kryje się w Twoim wnętrzu. Idealna podróż w głąb siebie na jesień.


jesień

A Ty jakie ciekawe książki odkryłaś ostatnio? Bez jakich książek nie wyobrażasz sobie jesieni? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu i daj znać, czy przedstawione przez nas książki są Ci już znane. Miłej lektury!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top