Now Reading
Zasłony – idealny dodatek w tradycyjnym wnętrzu

Zasłony – idealny dodatek w tradycyjnym wnętrzu

Finezyjnie upięte lub puszczone luzem chronią naszą prywatność i dodają wnętrzu ciepła oraz niezwykłej przytulności. Firany oraz zasłony mogą mieć zarówno funkcję praktyczną, jak i wyłącznie dekoracyjną.Zasłony kiedyś

Jeszcze nie tak dawno temu firany kojarzyły się wyłącznie z tkaninami o charakterystycznej wzorzystej strukturze. Często miewały również faliste wykończenie u dołu oraz po bokach. Dziś często spotkamy także zupełnie gładkie, prosto zakończone firany. Dlaczego warto mieć je w swoim wnętrzu? Przede wszystkim otulają pomieszczenie, zmiękczają twarde kanty ścian oraz wygłuszają echo. Wieczorami, gdy na zewnątrz robi się ciemno, a w domu zapalane jest światło, chronią również domowników przed ciekawskimi spojrzeniami. Dom bez firan może sprawiać wrażenie niezamieszkałego lub ciągle remontowanego.Wskazówka!

Im wyżej nad oknem umieścimy karnisz (nawet pod samym sufitem), tym większe będzie się wydawać okno! A co za tym idzie – będziemy czuć, że do pomieszczenia wpada więcej światła.


Zazdrostki – wyjątkowe zasłony

Szczególnym rodzajem firanek są zazdrostki – krótkie firanki mocowane w połowie w połowie wysokości okna. W ostatnim czasie wracają do łask! Zapewniają przytulny klimat i prywatność, nie ograniczając przy tym widoczności i dostępu światła słonecznego. Montuje się je zazwyczaj w kuchni, dzięki czemu można wypatrywać zbliżających się gości lub pilnować dzieci bawiących się przed domem.Ich nazwa pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku, kiedy to wyjeżdżający na wojnę mężowie chcieli, by wiejska społeczność pilnowała, czy pozostająca w domu młoda żona „dobrze się prowadzi”. Zazdrostka zasłaniająca tylko połowę okna była w tym celu idealna. Jednak inna historia, bliższa współczesności, mówi, iż zazdrostki umieszczało się w oknach, by chronić domowników przed wzrokiem zazdrosnych i zawistnych sąsiadów.


Jakie wybrać zasłony?

Warto również zdecydować się na zasłony w stylu pasującym do całego wnętrza. Wybór jest ogromny: mogą to być zasłony wzorzyste, gładkie, grubsze, cieńsze, ciemne lub jasne – wszystko zależy od stylu, w jakim jest urządzone dane pomieszczenie.


zasłony

Zasłony i firany można zamówić pod wymiar konkretnego okna, więc to od nas zależy, czy będą sięgały jedynie do wysokości parapetu czy też do ziemi. Zasłaniane na noc, zaś na dzień rozsuwane i spinane po bokach, zasłony dodają wnętrzu jeszcze więcej ciepła.


Czym wykończyć zasłony?

A jeśli zechcemy dodatkowo ozdobić zasłony, warto sięgnąć po sznur zakończony chwostem. Tak właśnie nazywa się element, który dodaje wnętrzu romantycznego, finezyjnego charakteru. Dzięki frędzlom zasłony wyglądają na lekkie i przy tym dobrze wpasowują się w tradycyjny styl.


zasłony

Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Bo liczy się wnętrze”. Jeśli szukasz poradnika, dzięki któremu będziesz mogła odmienić swoje wnętrze – świetnie trafiłaś. Dzielimy się konkretnymi radami, jak urządzić niezwykle przytulne wnętrze w stylu klasycznym. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym.


zasłony
View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top