Now Reading
Jak dobrze zarządzać domem? 3 sekrety Pani Domu!

Jak dobrze zarządzać domem? 3 sekrety Pani Domu!

W dzisiejszym artykule prezentujemy portret Pani Domu z prawdziwego zdarzenia! Poznaj sekrety dobrego zarządzania domem. Dowiedz się, jak planować obowiązki, aby w Twoim domu panowały ład i harmonia. Poznaj 3 proste zasady, dzięki którym osiągniesz względną kontrolę nad porządkiem w swoim domu. Sprawdź!  


Portret Pani Domu

Każde dążenia do lepszego funkcjonowania w dowolnej dziedzinie życia rozpocząć należy od zdefiniowania i wyobrażenia sobie tego, do czego dążymy. Każda z nas marzy o sprawnie funkcjonującym domu, w którym panuje względnie stały porządek, lodówka nigdy nie jest pusta, a sterty prania nie przeszkadzają w poruszaniu się po garderobie czy łazience. Jednak kim tak naprawdę jest dobra Pani Domu? Jakimi cechami powinna się odznaczać? Co to znaczy dobrze zarządzać domem? Pozwoliliśmy sobie wyodrębnić kilka cech charakterystycznych dobrze prowadzonego ogniska domowego:
  • W dobrze zarządzanym domu prawie nigdy (albo bardzo rzadko) nie brakuje najpotrzebniejszych rzeczy – zarówno spożywczych, jak i higienicznych, czy innych produktów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rodziny. Pani Domu z prawdziwego zdarzenia potrafi zawczasu przypomnieć sobie, że w spiżarce został jedynie kilogram cukru czy mąki, a gdy tylko sobie to uświadomi, zaraz wysyła męża na duże zakupy.
  • W dobrze zarządzanym domu nigdy nie marnuje się jedzenie. Prawdziwa Pani Domu przewiduje, które produkty należy spożyć jak najszybciej i z najprostszych składników przyrządzi przepyszne potrawy. Pani Domu jest też kreatywna i innowacyjna – wymyśla własne przepisy i tak zarządza zapasami, aby najmniejszy produkt nie uległ zepsuciu.
  • Z dwóch powyższych punktów wynika, że w dobrze zorganizowanym domu znajdziemy świetnie wyposażoną spiżarkę! O tym, jak ją zorganizować, przeczytasz w następnych akapitach.
  • W dobrze zorganizowanym domu każdy przedmiot ma swoje miejsce, o czym wie nie tylko sama Pani Domu, ale także pozostali domownicy. Prawdziwa gospodyni doskonale wie, że pierwszą złotą zasadą porządku i ładu jest odkładanie przedmiotów w te same miejsca. Pani Domu stara się przypominać o tym swojemu mężowi i uczyć tego swoje dzieci, aby w ten sposób zadbać o dobre funkcjonowanie domu.
  • W dobrze zorganizowanym domu nie wydaje się pieniędzy bezmyślnie i na marne. Prawdziwa Pani Domu potrafi mądrze robić zakupy, korzystać z promocji i specjalnych ofert zakupowych. Przykładem może być robienie zapasów do spiżarki: gdy Pani Domu natrafi na zniżkę na dany produkt spożywczy, który ma długą datę ważności, a jest produktem potrzebnym (przykładem może być cukier lub mąka), od razu kupuje więcej tego produktu. Tym sposobem uzupełnia spiżarkę na długi czas, a przy okazji korzysta z niemałego upustu ceny.
  • W dobrze zorganizowanym domu rzadko kiedy panuje atmosfera stresu i napięcia. Prawdziwa Pani Domu potrafi dobrze się organizować, właściwie rozplanowywać zadania i z roztropnością przydzielać obowiązki zrobienia zakupów mężowi, czy też posprzątania pokoi – dzieciom. Prawdziwa Pani Domu to menadżerka i strażniczka ogniska domowego, która wie, że dzięki dobrej organizacji w domu zapanuje atmosfera pokoju, radości i spełnienia.


Prawdziwa Pani Domu to menadżerka i strażniczka ogniska domowego, która wie, że dzięki dobrej organizacji w domu zapanuje atmosfera pokoju, radości i spełnienia.


Jak osiągnąć taki stan?

Po przeczytaniu tego opisu możesz sobie pomyśleć: czy to jest w ogóle możliwe? Otóż, tak! Choć należy pamiętać o tym, że ideały nie istnieją i w każdym, nawet najlepiej zorganizowanym domu, zdarzają się trudniejsze chwile, kiedy w kuchni panuje chaos, a w spiżarce brakuje mąki. To jednak nic strasznego! Wpadki mogą zdarzyć się każdemu – ważne jednak, aby mieć jasną wizję domu, jaki chcemy tworzyć i do tej wizji dążyć, codziennie stając się lepszym. Każde małe niepowodzenie możemy przecież potraktować jak wyzwanie i okazję do nauczenia się czegoś nowego, a wtedy będziemy się prawdziwie rozwijać w naszych życiowych rolach.Osiągnięcie takiego stanu domu, o jakim piszemy, to proces długotrwały. Nie da się zmienić swoich nawyków natychmiast, dlatego należy być cierpliwym. Jeśli brakuje Ci pomysłu, jak lepiej zarządzać domem, z pomocą mogą Ci przyjść trzy proste wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.


3 złote zasady dobrej Pani Domu


Dzięki tym trzem prostym krokom z łatwością przemienisz największy chaos w przestrzeń pełną ładu i harmonii.

Krok 1: organizacja

Dobre projekty zaczyna się od burzy mózgów, aby potem przejść do sporządzenia listy zadań. Podobnie w przypadku organizacji życia domowego. Kluczem jest ciągłe tworzenie nowych planów i list rzeczy do zrobienia. W ferworze codziennego szumu, w natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o wielu drobiazgach, dlatego małe listy zadań ułatwią Ci życie.

Jak tworzyć listy zadań?

Najlepiej jeśli na małych karteczkach samoprzylepnych będziesz wypisywała różne sprawy, które wymagają Twojej uwagi w najbliższym czasie. Możesz oznaczyć je różnymi indeksami: pilne, ważne, na potem. Dzięki takim listom zadań, będziesz wiedziała, co musisz wykonać natychmiast, a co jeszcze może poczekać. Przyczepiaj takie karteczki w widocznym miejscu, np. na lodówce lub tablicy korkowej.

Zakupy spisuj na oddzielnych listach, również przyporządkowując je do różnych kategorii czasowych. Dzięki temu, gdy mąż niespodziewanie zadzwoni po pracy, pytając, jakie zrobić zakupy, będziesz wiedziała, czego na ten moment brakuje w domu.Krok 2: spiżarka

Każda dobra Pani Domu wie, że spiżarka jest niezwykle ważną składową w całym procesie zarządzania domem. To pomieszczenie w dużej mierze stanowi o sukcesie menadżerskim Pani Domu! W dobrze zorganizowanej spiżarce znajdziemy zapasy żywności suchej (mąki, cukru, makaronów), zapasy produktów higienicznych (ręczniki papierowe, papier toaletowy, środki dezynfekujące), ale przede wszystkim – znajdziemy w niej przetwory! Choć wekowanie dżemów czy kompotów nie jest już tak popularne, jak kiedyś, wiele kobiet wciąż decyduje się na poświęcanie swojego czasu na robienie przetworów. Jest to inwestycja nie tylko w zapasy, ale przede wszystkim – w zdrowie całej rodziny. Samodzielnie zakiszone ogórki czy sok malinowy przyrządzony z owoców z własnego ogrodu są naturalnym źródłem witamin i lekarstwem na ewentualne infekcje.


pani domu

Jak zorganizować spiżarkę?

Zacznij od wypisania na kartce tych produktów, których aktualnie brakuje w domu. Zrób zapas cukru, mąki, oleju, makaronu i innych produktów, z których często przyrządzasz posiłki. Jeśli nie możesz wydzielić oddzielnego pomieszczenia na spiżarkę, postaraj się zorganizować jakąś przestrzeń, w której ulokujesz zapasy. Zawsze, gdy będziesz się wybierać na zakupy, zajrzyj do tego miejsca i monitoruj, czy czegoś Ci nie brakuje. Pamiętaj też o zakupieniu odpowiednich słoików i pojemników do przechowywania żywności!
Krok 3: analizowanie i przewidywanie

Trzecim krokiem na drodze do lepszego zarządzania domem jest ciągłe analizowanie i przewidywanie. Ten krok połączony jest poniekąd z dwoma poprzednimi, a szczególnie z organizacją.

Gdy zaczniesz analizować funkcjonowanie swojego domu i wyciągać wnioski z małych porażek czy niepowodzeń, będzie Ci dużo łatwiej zarządzać czasem w przyszłości. W analizowaniu chodzi przecież o to, aby umieć określać ilość czasu i zasobów, jakie są nam potrzebne do wykonania jakiegoś zadania. Takich umiejętności często uczymy się na podstawie naszych sukcesów lub (a może nawet bardziej) porażek! Staraj się dokonywać ewaluacji swoich zadań. Zadawaj sobie pytania: który obszar funkcjonowania mojego domu chciałabym usprawnić i dlaczego? Przypominaj sobie wizję, do jakiej dążysz, jednocześnie nie wymagając od siebie zbyt wielu rzeczy na raz. Pamiętaj o metodzie małych kroków. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość!


Jakie są Wasze sposoby na dobre zarządzanie domem? Lubicie spełniać się w roli strażniczki ogniska domowego? Czy robicie przetwory, czy może należycie do tego grona kobiet, które dawno już zapomniały o domowych smakołykach ze słoików? Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi zasadami zarządzania domem!


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top