Now Reading
Co mówimy swoim ubiorem?

Co mówimy swoim ubiorem?

ubiór

Każdego dnia wysyłamy w świat szereg komunikatów. Począwszy od tych werbalnych i niewerbalnych, będących składowymi systemu komunikacji, skończywszy na tych wizualnych. Zastanawiałaś się kiedyś, jaki komunikat wysyłasz za pomocą swojego wizerunku i co tak naprawdę „mówisz” swoim ubiorem? Sprawdź!


Ubiór jest komunikatem

Analizując bieg historii, wydawać by się mogło, iż ubiór przede wszystkim pełnił funkcję użytkową, między innymi chronił przed zimnem. Okazuje się jednak, że niekoniecznie była to najistotniejsza jego rola i to już od czasów prehistorii.

Ubiór poza tym, że ozdabiał człowieka, od zawsze stanowił symbol, komunikat wizualny wysyłany do osób, które nas widzą. Z kolei styl w kontekście ubioru będzie zbiorem określonych elementów garderoby, które powodują, że ten komunikat, jest uporządkowany i spójny.

Gdy spojrzymy na historię ubioru, zauważymy, że styl był powiązany nie tylko z daną epoką, sztuką czy architekturą, ale także z warstwą społeczną. Określał potrzeby ludzi, sprawiał, że przyglądano mu się. W starożytnym Rzymie noszono tuniki i togi, w zależności od płci, a podstawą bizantyjskiego kobiecego stroju była dalmatica (nieco inny rodzaj tuniki). Dopiero z nadejściem nowożytności, w epoce renesansu, widać wyraźne zmiany w stroju kobiecym (gorset, mnóstwo warstw), choć oczywiście wcześniej ubiór również się zmieniał.Ubiór, a rodzaje nadawanych komunikatów

Gdy przyjrzymy się strojom różnych służb mundurowych, zauważymy, że wyróżniają się one na tle codziennych „stylizacji” napotykanych na ulicach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż:

 „Ubiór stawał się strojem wyróżniającym jednostkę z masy innych ludzi. Kiedy jednak na polu bitwy ścierały się setki wojowników, potrzebny był im znak wskazujący kogo należy wspierać, a kogo zabić. Każdy z wojowników musiał widzieć i dawać czytelny nawet w zgiełku bitewnym znak. Ubiór stawał się strojem identyfikującym jednostkę z grupą. Kiedy z czasem w grupach ludzi wyodrębniły się warstwy o różnym stopniu władzy i zamożności i gdy pojawił się podział na przełożonych i podwładnych, ubiór stawał się strojem symbolizującym status i prestiż. Członkowie grup zajmujących w hierarchii niższą pozycję aspirowali do awansu i gdy go osiągnęli, z dumą przywdziewali strój symbolizujący ich sukces. Ci, dla których awans był nieosiągalny, przynajmniej wzbogacali własny strój elementami stroju warstw uprzywilejowanych.”

źrodło: historiasztuki.com.plDoskonale widać dzisiaj, iż członkowie służb mundurowych, swoim strojem wysyłają, nazwijmy to – „unikatowe” komunikaty. Weźmy za przykład żołnierza. Napotkany na ulicy czy w miejscu publicznym żołnierz w mundurze reprezentacyjnym wzbudzi nasz szacunek, powagę. Wyzwoli zachowania kulturalne i taktowne. Przy tak ubranej osobie, pełniącą określoną funkcję, a dokładniej – służbę, zachowamy się inaczej niż przy grupce znajomych na imprezie. Ten sam żołnierz, napotkany w dresie w osiedlowym sklepie, takich skojarzeń już nie wzbudzi, bo skąd przechodzień ma wiedzieć, że „ten pan w dresie” na co dzień pełni służbę żołnierza?

Na tym przykładzie doskonale widać, że ubiór wysyła w świat określony komunikat i to, jaki komunikat wysyłamy my sami, zależy tylko i wyłącznie od nas.


Zwróć uwagę na swój strój!

Zastanawiałaś się kiedyś, jakie komunikaty wysyłasz swoim ubiorem? Jakie wzbudzasz skojarzenia, reakcje wśród domowników oraz ludzi, przypadkowo napotkanych na ulicy? Zależy od Ciebie tak wiele. To Ty sama tworzysz swój wizerunek! Zatem zwróć uwagę na swój ubiór, na ułożenie włosów, zadbaną cerę. Co chciałabyś przekazać światu?


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z e-booka Karoliny Baszak pt. „Niemodna”. Jeśli takie treści są dla Ciebie inspirujące, a w swojej codzienności szukasz nieprzemijającej klasyki, koniecznie sprawdź najnowszy e-book Karoliny. Znajdziesz go na naszej stronie w zakładce „sklep”.

ZOBACZ W SKLEPIE >


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top