Now Reading
Czym jest elegancja?

Czym jest elegancja?

elegancja

Elegancja kojarzy się nam z klasą, dobrymi manierami, umiejętnością pracy nad sobą, ale też przyznaniem się do błędu. Zatrzymajmy się przy jej roli na dłużej i spróbujmy rozważyć, czy jest ona w naszym życiu obecna.


Elegancja – coś więcej niż wygląd

Zgodnie ze słownikową definicją, elegancja to dobry smak w ubiorze i wytworność w sposobie bycia. „Kobieta elegancka, w lapidarnym skrócie to ta, na którą w tłumie nikt nie zwróci uwagi, ale kiedy już ją dostrzeże, to oka z niej nie może spuścić”. Tak o elegancji mówi Jadwiga Grabowska.

Jacqueline du Pasquier, w swoim „Przewodniku elegancji” pisze o tym, że elegancja jest sztuką wyboru, „jest jakby tajemniczym instynktem, który powinien być rozwijany i kultywowany już od dzieciństwa”. Taka teza jest mocno powiązana z wychowywaniem, które jest w tym aspekcie kluczowe. Pasquier pisze też o zamiłowaniu do doskonałości w detalach i o nauce panowania nad sobą.


elegancja
fot.: aeterie.com

elegancja
Aeterie
NOELIA PATERNA VIRGO


589,00 pln
aeterie.com
elegancja
Aeterie
TELLIMA CREPA ALBA


329,00 pln
aeterie.com
elegancja
Aeterie
NECTARINA CREPA NERO


599,00 pln
aeterie.com
elegancja
Aeterie
LOBELIA PATERNA CARAMEL


599,00 pln
aeterie.com

Elegancja jest pragnieniem serca

Wyżej wspomniane definicje można uzupełnić jeszcze o indywidualne pragnienie serca, które co najciekawsze, może również pojawić się w naszym życiu niespodziewanie. Potrzeba umiarkowania, dyskrecji, równowagi, niekończąca się jedynie na naszym ubraniu, zaś znajdująca w nim swoje odzwierciedlenie. Konieczność, która pojawia się w nas, gdy dążymy w życiu do harmonii. Naturalnie nigdy nie jest za późno na naukę zasad konstruujących elegancję, bo ‒ jak mówi znane powiedzenie ‒ „człowiek uczy się całe życie”.

elegancja
fot.: aeterie.com

„Kobieta elegancka, w lapidarnym skrócie to ta, na którą w tłumie nikt nie zwróci uwagi, ale kiedy już ją dostrzeże, to oka z niej nie może spuścić”.


Elegancja to w końcu pojęcie o zabarwieniu nieco konserwatywnym, gdyż tradycyjny ubiór, nie ma żadnych cech ekstrawagancji. Elegancja ściśle powiązana jest także z chęcią zrozumienia istoty zasad we wszystkich dziedzinach naszego życia. Jeśli garderobę w stylu klasycznym połączymy z dobrymi manierami i wytwornością, nie zapominając o naszej naturalności, to wówczas osiągniemy ideał ideału.


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z e-booka Karoliny Baszak pt. „Niemodna”. Jeśli takie treści są dla Ciebie inspirujące, a w swojej codzienności szukasz nieprzemijającej klasyki, koniecznie sprawdź najnowszy e-book Karoliny. Znajdziesz go na naszej stronie w zakładce „sklep”.

ZOBACZ W SKLEPIE >

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top