Now Reading
Christian Dior: mężczyzna, który zmienił oblicze mody

Christian Dior: mężczyzna, który zmienił oblicze mody

Szara powojenna rzeczywistość. Paryż lat 40-tych, kobiety pragnące luksusu i on – Christian Dior, czyli mężczyzna, który wiedział, czego pragnie płeć piękna. Poznaj historię pierwszej kolekcji Diora, która zmieniła oblicze mody.


Christian Dior

Dior. Jedno z najbardziej popularnych nazwisk świata. Klasyka, luksus i coś więcej niż tylko sukienka czy kultowy zapach. Projektant, który swój pierwszy butik otworzył w 1946 roku na avenue Montaigne 30. Tworzył kolekcje limitowane, kierowane jedynie do wąskich elit francuskich, amerykańskich, angielskich i włoskich. Z czasem jego twórczy potencjał i z początku skromna działalność przybrała rozmiary globalne. Niewątpliwym sukcesem domu mody Dior było poczucie misji projektanta i jego własna definicja mody:

„Moda jest przejawem wiary. W naszym stuleciu, które usiłuje zniszczyć po kolei wszystkie sekrety, które karmi się fałszywymi wyznaniami i sfabrykowanymi odkryciami, sama jest ucieleśnieniem tajemnicy…” 

Dawno zaniechana tradycja

Pierwszy poważny sukces Christiana Diora przypada na rok 1947, kiedy to projektant wypuścił swoją pierwszą kolekcję, której głównym celem był powrót do fasonów i krojów podkreślających kobiece kształty. Christian Dior doskonale wiedział, że kobiety zmęczone wojenną szarugą pragną podarować sobie odrobinę luksusu i odkopać kobiecość, pogrzebaną w gruzach i zgliszczach II Wojny Światowej.

Nad kolekcją Dior pracował już od 1946 roku. Tworzył odzież enigmatyczną i ponadczasową. Sam Chrisitan Dior tak opowiadał o pracy nad swoją pierwszą kolekcją:

„Chciałem, żeby moje suknie były „skonstruowane”, uformowane na krzywiznach kobiecego ciała, by stylizowały jego kształt. Zaakcentowałem talię, szerokość ramion, uwydatniłem biust. Chcąc, by moje suknie lepiej się układały, poleciłem podszyć prawie wszystkie tkaniny batystem lub taftą, nawiązując w ten sposób do dawno zaniechanej tradycji”.

Tworząc odzież skoncentrowaną na podkreśleniu kobiecego piękna, Dior napotkał mały problem. Jego manekiny nie spełniały swoich ról. Były zbyt mało kobiece, zbyt sztywne i nieoddające efektu wąskiej talii i szerszych bioder. Poirytowany sztywnością manekinów, Dior chwycił za młotek i za pomocą kilku wprawnych ruchów narzędziem, nadał manekinowi odpowiednio kobiece kształty. Nadał mu tak zwany „New Look”.New Look Diora

Wreszcie nadszedł 12 lutego 1947 roku. Tłumy zgromadzone przy avenue Montaigne 30 czekały na otwarcie butiku Diora oraz premierowy pokaz jego pierwszej kolekcji. Co tu dużo mówić, 12 lutego 1947 roku świat mody oszalał. Kolekcja Christiana Diora została przyjęta niesamowicie entuzjastycznie. Zachwytom nie było końca. Carmel Snow, redaktorka „Harper’s Bazar” tamtego okresu tuż po pokazie dopadła Diora, aby wykrzyknąć: „Prawdziwa rewolucja, drogi Christianie, twoje suknie zapoczątkowały „New Look”! Są naprawdę cudowne!”. Ta sama dziennikarka powiedziała także: „Dior ocalił krawiectwo, tak jak Francję uratowała bitwa nad Marną”.


Klasyki Christiana Diora

Nowa kolekcja Diora wprowadziła do świata mody kilka ponadczasowych i dotychczas uwielbianych elementów kobiecej garderoby. Oto niektóre z nich:


Kostium „Bar”, czyli esencja New Look

Symbol kolekcji Diora, składał się z dwóch elementów. Pierwszym elementem kostiumu był taliowany, opinający figurę żakiet wykonany z kremowego szantungu, wykończony zaokrągloną baskinką. Żakiet „Bar” Dior połączył z czarną rozkloszowaną spódnicą wykonaną z dziesięciu metrów materiału! Cały look Dior zwieńczył zalotnym toczkiem.Motyw pantery

Christian Dior ochoczo wprowadził do swojej kolekcji motyw panterki. Stworzył sukienkę o korespondującej do wzoru panterki nazwie „Jungle” oraz „African” Sukienka „Jungle” była dość prostym fasonem o długości midi. Jak na kolekcję Diora przystało, sukienka podkreślała kobiecą talię, prezentowano ją bowiem w połączeniu z szerokim pasem. Z kolei model „African” był sukienką długą, uszytą z muślinu.Plisy

Christian Dior stworzył kilka sukienek i spódnic plisowanych. Jedną z najpopularniejszych z nich był model „Corolle” wykonany z czarnej wełny, zapinany na pięć dużych guzików i plisowany od pasa w dół. Ogromną popularnością cieszyły się także obszerne spódnice wieczorowe oraz wykonana z niebieskiej tafty sukienka o nazwie Chérie”.Christian Dior został uznany za jednego z czołowych projektantów w dziejach świata. Jego projekty zyskały niesamowitą sławę, choć sam twórca nigdy o to nie zabiegał. Jego twórczość jest dowodem na to, że klasyka i proste rozwiązania zawsze same się obronią!

Bibliografia:

Pochna, M.-F. Christian Dior. Wydawnictwo Bukowy Las. Wrocław, 2013. [tłum. Demidowicz-Domanasiewicz, D.]. 

Dior, Ch. Dior i ja. Wydawnictwo Dolnośląskie. Poznań-Wrocław, 2014. [tłum. Krzykawski, M.].

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top