Now Reading
Lider w rodzinie – kto powinien nim być?

Lider w rodzinie – kto powinien nim być?

O liderach często słyszymy w codziennym życiu – mówimy, że ktoś jest liderem rankingu sportowego lub że jakaś spółka jest liderem giełdowym. Warto jednak pochylić się nad etymologią tego słowa. Pochodzi ono (oczywiście) od angielskiego słowa lead, czyli prowadzić, dowodzić. Jest to ważne i ciekawe, bo oznacza, że lider aktywnie uczestniczy w działaniu grupy, której przewodzi. Tym różni się więc od szefa, który często jedynie wyznacza zespołowi zadania do wykonania i sam zajmuje się swoimi sprawami (być może nie mniej ważnymi).


lider

Lider w rodzinie – a po co?

A czy w rodzinie potrzebny jest lider? Oczywiście! Niezbędna jest osoba, która kieruje zespołem i razem z nim osiąga zamierzone cele. Dzięki temu rodzina jest szczęśliwa i działa sprawnie. Czy jednak liderzy to osoby, które zajmują się wyłącznie podejmowaniem decyzji i wyznaczaniem zadań, które mają robić inne osoby? Jeśli jedno z Państwa Szczęśliwickich przyjmie rolę szefa projektu „Czysty dom”, jego zaangażowanie skończy się po określeniu, kto odkurza, kto myje podłogi, a kto pucuje lustra. Jeśli jednak rodzic przyjmie rolę lidera, sam będzie uczestniczył w projekcie, prowadząc swój zespół do celu.


A nie da się ukryć, że podczas takich projektów jak „Czysty dom”, czyli obiektywnie niezbyt przyjemnych, rola lidera jest kluczowa w zaangażowaniu uczestników. Nie chcielibyśmy przecież, żeby jego członkowie się zbuntowali i odmówili wykonywania swoich zadań. Lider zespołu w wielu projektach firmowych jest o tyle ważny, że jest zawsze blisko. Na bieżąco może instruować, pomagać, rozwiązywać problemy techniczne czy konflikty personalne.


lider

Jak funkcjonuje lider?

Jeśli worek w odkurzaczu jest pełen, a członkowie zespołu nie mają uprawnień do wymiany go na nowy, lider pracujący razem z zespołem będzie mógł zaradzić na tę trudność od ręki. Jego przykład własny może zdziałać cuda! Często pracownicy widząc, że ich przełożony wspólnie z nimi zajmuje się stosunkowo pospolitymi, choć ważnymi dla całego przedsiębiorstwa zadaniami, są bardziej zmotywowani i zależy im na tym, by z sukcesem doprowadzić projekt do końca. Rolą lidera jest dobre planowanie i finalizowanie projektu, bez względu na to, czego on dotyczy.


Funkcję lidera można objąć zarówno w przypadku, w którym mamy kilka osób zaangażowanych projekt, jak i wówczas, gdy jesteśmy samodzielnymi liderami projektu, korzystając z własnych lub zewnętrznych zasobów. Czy projektem przez nas prowadzonym jest wydanie książki, otworzenie własnego biznesu czy remont domu – każdy z tych projektów powinien być solidnie zaplanowany.


Czy plan jest konieczny?

Owszem, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że realizuje podobne zadania w pełni spontanicznie, bez planu i jakoś daje radę. Trzeba pamiętać, że planowanie nie oznacza wyłącznie ustawiania aktywności w czasie, ale również wykorzystywanie zależności pomiędzy nimi. Dlatego tak wiele osób nie obejdzie się bez porządnego planu – pomaga im on zwizualizować pewne czynności, a następnie je przestawić, zmienić, połączyć.


E-book „Rodzina – spółka z odpowiedzialnością” jest dostępny w sklepie Enfemine. Sprawdź!

Plan na kartce – hit czy kit?

Planowanie to proces zbierania wszystkich elementów i układanie ich w zupełnie innej kombinacji z perspektywy. Wielu osobom ułatwia to zarządzanie jednostkami czasu w bardziej efektywny sposób. Czy plan powinien byś spisany? Na pewno warto, by był. Nasz mózg ma ograniczoną pamięć podręczną, więc zapisując nasze myśli, odciążamy ją. Dzięki temu mózg może skuteczniej skupić się na wykonywanej czynności, a następnie, po zerknięciu na zapiski, płynnie przejść do kolejnej. Dobre pomysły przychodzą nam często w różnych momentach dnia. Oglądając telewizję, czytając książkę, zmywając naczynia często nasz mózg intensywnie pracuje i podsyła nam na przykład pomysły na posiłki. Jeśli będziemy je zapisywać, w momencie planowania na cały tydzień możemy sięgnąć do tej listy.


lider

W każdym projekcie lider jest jego planistą. Najpierw jasno określa cele (ang. goals), które wraz z zespołem chce osiągnąć. Następnie wyznacza kamienie milowe (ang. milestones), które wyznaczają realny postęp w dążeniu do tegoż celu. W ramach poszczególnych kamieni milowych wypisuje zadania (ang. tasks), które potem przypisywane są konkretnym osobom, a także opatrzane datą wykonania. Brzmi łatwo? Być może tak, ale to nie wszystko. Niezwykle ważne jest określenie zależności pomiędzy kamieniami milowymi i zadaniami.Powyższy artykuł pochodzi z e-booka Enfemine „Rodzina – spółka z odpowiedzialnością”. Jeśli interesują Cię podobne treści i chcesz dowiedzieć się więcej, jak lepiej zorganizować funkcjonowanie swojej rodziny, a przy tym zyskać cenną wiedzę biznesową – ten e-book jest dla Ciebie. Sprawdź nasz sklep internetowy.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top