Now Reading
Jak dobrze spędzać rodzinne wieczory?

Jak dobrze spędzać rodzinne wieczory?

Wracasz do domu po ciężkim dniu, chciałbyś się zrelaksować w rodzinnym gronie, ale… wszyscy są równie zmęczeni i nie mają na nic ochoty? Jesteś ciekawa, jak minął dzieciom dzień, ale słyszysz tylko trzaskanie drzwiami od ich pokoju? To problem wielu polskich rodzin. Trudno przecież o budowanie relacji i poczucia wspólnoty, gdy każdy zamyka się w swoim pokoju z nosem w ekranie. Jak temu zapobiec? Jak dobrze spędzać rodzinne wieczory? Dziś dzielimy się naszymi wskazówkami. Zapraszamy do lektury!


Planujcie rodzinne wieczory

Jeśli Wasza rodzina nie jest przyzwyczajona do regularnego spędzania wspólnego czasu, pierwszą propozycje mogą spotkać się z pewną dozą sceptycyzmu lub nawet niechęci. Trzeba więc podejść do sprawy odpowiednio i rozpocząć od planowania – kiedy i co chcieliby wspólnie robić wszyscy członkowie rodziny. Jeśli uda się wybrać dzień na pierwsze takie spotkanie z prawdziwego zdarzenia, jeśli zaistnieje ono w rodzinnym kalendarzu, członkowie rodziny nie będą zaskoczeni, gdy Ty lub Twój mąż zaczniecie zwoływać wszystkich do salonu.


rodzinne wieczory

Spróbujcie zrobić listę aktywności, które chcielibyście wspólnie zrealizować. Prawdopodobnie każdy będzie chciał robić co innego – i to dobrze! Różnorodność jest ważna, nie pozwala się zbyt szybko znudzić. Dzięki temu też poznajecie nawzajem swoje preferencje dając jednocześnie dzieciom świadectwo chodzenia na kompromisy.


Dlaczego warto mieć rodzinne zwyczaje?

Rodzinne zwyczaje to aktywności, które pozwolą Wam jednoczyć się jako rodzina. Szczególnie ważne jest ustalenie i wprowadzenie w życie takich zwyczajów, dzięki którym będziecie mieli czas dla rodziny w natłoku codziennych zajęć i aktywności. W codziennym życiu nie jest łatwo go znaleźć! Rodzice pracują, dzieci chodzą do szkoły, zaś po niej mają szereg zajęć dodatkowych… To wszystko może sprawić, że w domu jedynie mijacie się, zamiast faktycznie spędzać czas z najbliższymi.Czasem jednak znacznie lepiej sprawdza się działania spontaniczne. Bywa, że znienacka odwołują się rozmaite plany i okazuje się, że możecie spędzić razem wspólny wieczór. Postarajcie się go nie zmarnować! Jednak zbyt długie wybieranie i decydowanie, na co macie ochotę może doprowadzić do tego, że stracicie ochotę – ot, przerost formy nad treścią. Pójdźcie więc w kierunku tego, co jest najbliższe Waszemu sercu, co będzie dla Was najbliższe na ten konkretny wspólny wieczór.

Oto kilka naszych propozycji:


Grajcie w gry planszowe

Jeśli wydaje Wam się, że nie lubicie gier planszowych, prawdopodobnie zatrzymaliście się na etapie pierwszej edycji Monopoly albo zwykłych Scrabbli (choć i one mają swoich wiernych fanów!). Dzisiaj rynek tzw. planszówek jest otwarty dla każdego – jest szeroki wybór zarówno gier strategicznych, losowych, edukacyjnych, towarzyskich, zręcznościowych czy przygodowych. Każdy znajdzie coś dla siebie! Nie wiesz jak szukać? Sprawdź jeden z wielu kanałów na YouTube, które recenzują i opisują poszczególne gry planszowe. Martwisz się, że rywalizacja podzieli rodzinę, zamiast ją scalić a rodzinne wieczory będą kończyły się kłótnią? To również nie problem – wystarczy kupić grę, w której wszyscy gracze jednoczą się we wspólnym celu, w pokonaniu wspólnego wroga.


rodzinne wieczory

Aktualnie dostępne gry planszowe nie mają również wiele wspólnego z kolorowymi grami wyłącznie dla dzieci. Wiele z nich przeznaczonych jest głównie dla dorosłych graczy, którzy chcą poćwiczyć szare swoje komórki. Planszówki to naprawdę dobry przepis na rodzinne wieczory.Może jednak telewizja…?

Chcecie spędzić wspólnie czas, ale niekoniecznie wysilać się umysłowo? Naturalnie na myśl przychodzi jedno z najprostszych rozwiązań – siąść przed telewizorem i wyłączyć głowę. Jeśli jednak chcecie spędzać wartościowe, rodzinne wieczory, sięgnijcie po dobrej jakości kino familijne. Niekiedy trudno oddzielić je od całej gamy fatalnych produkcji, które mimo nazwy zupełnie nie nadają się dla dzieci, a ich przekazu twórcy powinni się jedynie wstydzić. Jeśli nie masz czasu samodzielnie sprawdzać każdego filmu przed pokazaniem go dzieciom, nie martw się. Zrobiliśmy to za Ciebie – Wartościowe filmy familijne w sieci.Dobrym pomysłem jest również krótka rozmowa po seansie. Jakościowe filmy familijne pokazują wartości, które można później omawiać z dziećmi. Jest to również dobra okazja, by rozmawiać o emocjach. Kiedy nasze pociechy przeżywają historię bohaterów filmu czy bajki, utożsamiają się z nimi, dając nam idealną okazję do tego, by mówić o złości czy smutku.


Rodzinne wieczory w kuchni

To również aktywność, która nie wymaga zaangażowania szarych komórek i pozwala się zrelaksować, mimo że nie odbywa się na kanapie w salonie. Wspólne pieczenie czy gotowanie jak nic innego spaja więzi rodzinne. Ale nie tylko! Uczy dzieci odpowiedzialności za małe zadania – mieszanie w garnku, odmierzanie składników czy mycie owoców. Pozwala również cieszyć się efektem wspólnym działań, czyli pysznym daniem lub aromatycznym ciastem. Jest też duża szansa, że dzieci, zachęcone przykładem rodziców, w przyszłości przygotują coś dla Was, kiedy (prawie…) nie będziecie się tego spodziewać.


rodzinne wieczory

Wspólne planowanie

Doskonałym sposobem na rodzinne wieczory jest także wspólne snucie planów. Wystarczy wziąć kartkę i zacząć spisywać mniejsze i większe marzenia. Destynacje wakacyjne, jednodniowe wycieczki, wspólne atrakcje – to wszystko trzeba planować, a przy tym można świetnie się bawić! Biorąc pod uwagę zdanie i pragnienia dzieci i przede wszystkim – ich predyspozycje, sprawiamy, że czują się ważne i potrzebne. Nie chodzi oczywiście o to, by robić wszystko, o czym tylko powiedzą lub pomyślą. Warto jednak czasem dać im możliwość wyboru w mniejszych sprawach.


rodzinne wieczory

Rodzinne wieczory kulturalne

Jeśli chcemy dbać o ustawiczny i wszechstronny rozwój naszych dzieci (ale nie tylko), musimy na stałe zaprzyjaźnić się z dobrej jakości muzyką i z wartościowymi książkami. Rytuał codziennego czytania książek to jeden z niewielu skutecznych sposobów na rozpalenie w dzieciach pasji i miłości do literatury. Trudno również oczekiwać, że dzieci będą chciały teraz lub w przyszłości chodzić do filharmonii, jeśli nie będziemy ich oswajać z muzyką klasyczną już od małego. O pozytywnym wpływie muzyki klasycznej na rozwój dzieci pisaliśmy tutaj: Jak muzyka klasyczna wpływa na rozwój dziecka?Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadły Wam do gustu i wykorzystacie je w najbliższy wolny wieczór! Pamiętajcie jednak, że ma to być czas relaksu i odpoczynku, nie zaś kolejnych zorganizowanych na sztywno aktywności. Jeśli więc jesteście bardzo zmęczeni, wybierzcie to, co nie wymaga od Was wysiłku, a jednak pozwoli być razem.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top