Now Reading
Zanim wybierzesz się do teatru…

Zanim wybierzesz się do teatru…

Nadszedł kolejny sezon teatralny, a wraz z nim kolejne oferty ostoi kulturalnych – oper i teatrów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy w jaki sposób możemy przygotować się do sztuki, przedstawienia, opery czy też baletu, aby lepiej je zrozumieć. Co warto zrobić przed wyjściem do teatru? Sprawdź sama i skorzystaj z naszych porad!


Sprawdź na jakim dziele oparta jest sztuka

Kupiłaś bilet na operę, balet, spektakl? Zanim zorganizujesz wyjście do teatru, koniecznie sprawdź na jakim dziele oparte jest to przedstawienie. Pamiętaj, że sprawdzenie tytułu nie wystarczy, chcemy przecież wyciągnąć ze spektaklu jak najwięcej! Jeśli spektakl oparty jest na książce, przeczytaj ją (bądź sprawdź streszczenie).

Nie poprzestawaj na zapoznaniu się z autorem i głównym wątkiem. Przeczytaj różne interpretacje i recenzje książki. Staraj się zrozumieć realia epoki, w której dzieło powstało. Poznaj tło historyczne.


Wyjście do teatru może być niepowtarzalną okazją do poszerzenia Twojej wiedzy z różnych dziedzin. Skorzystaj z tej szansy, ubogacaj swoje wnętrze!

Sprawdź biografie autorów i twórców

Po zapoznaniu się z dziełem, na którym oparty jest spektakl, przeczytaj choćby krótkie notki biograficzne na temat autorów spektaklu, aktorów i dyrygentów orkiestry. Dowiedz się zawczasu kogo zobaczysz na scenie i kto skomponował muzykę do danego spektaklu. Spróbuj znaleźć informację o cechach twórczości autorów i kompozytorów. Jaki nurt reprezentują? Z jakich dzieł są znani? Jak to się ma do treści spektaklu czy przedstawienia? Taka wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć przesłanie sztuki i obecne w niej nawiązania do innych tekstów kultury.


wyjście do teatruSprawdź recenzje

Kolejnym krokiem na drodze przygotowania do wyjścia do teatru jest zapoznanie się z recenzjami na jego temat. Postaraj się dotrzeć do recenzji różnych krytyków: zarówno tych bardziej liberalnych oraz tych reprezentujących konserwatywne ramię życia kulturalnego. Wypisz sobie ciekawsze cytaty z tych recenzji i zestawiaj je z własnymi odczuciami. Wyrabiaj swoje własne zdanie i nie pozwól sobie na manipulowanie Twoimi odczuciami. Zapoznanie się z recenzjami może w znaczący sposób poszerzyć Twoją wiedzę i nauczyć Cię krytycznego interpretowania różnych rozwiązań teatru.


Przyjdź do teatru odpowiednio wcześniej

Zawsze postaraj się przyjść do teatru minimum 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Kup libretto bądź broszurkę informacyjną na temat spektaklu i postaraj się z nim zapoznać zanim rozpocznie się spektakl. Przeczytaj streszczenie, dodatkowe informacje o autorach. Skonfrontuj tą wiedzę z tym, co sprawdziłaś wcześniej sama. Dodatkowo staraj się przeglądać libretto (bądź inne broszury) w trakcie antraktów.Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci lepiej przygotować się do wyjścia do teatru. A może masz dodatkowe wskazówki, które pomogą innym lepiej zrozumieć przedstawienie? Podziel się nimi w komentarzach!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top