Now Reading
Życie w Polsce – 3 wyjątkowe zalety

Życie w Polsce – 3 wyjątkowe zalety

Pewnie jesteś ciekawa – artykuł po polsku wychwalające życie w Polsce? Jaki to ma sens, skoro większość Czytelniczek Enfemine to Polki, które mieszkają w Ojczyźnie?


Żyć w Polsce czy emigrować?

Częstym jest, iż w Polsce pojawiają się zmiany – w prawie, w cenach produktów, w szkolnictwie, wiele znanych osób głośno wyraża swoją dezaprobatę, obiecując, że natychmiast wyprowadzi się z tego kraju. Często ci, którzy mieli okazję wyjechać na kilka wycieczek all inclusive narzekają, że życie w Polsce odbiega od życia w innych krajach z wielu powodów jest gorsze. Niektórzy są słowni i faktycznie zmieniają kraj zamieszkania, jako cel obierając ten, który w ich mniemaniu będzie lepszy, bardziej przyjazny, bardziej tolerancyjny. Wiele osób jednak decyduje się pozostać w Polsce – dlaczego? Co ich zatrzymuje? W dzisiejszych artykule piszemy o tym, że życie w Polsce jest niepowtarzalne i podpowiadamy 3 wyjątkowe zalety naszego kraju.


Krakowski Rynek

1. Życie w Polsce to silna rodzina

Być to właśnie jest głównym powodem, który powstrzymuje obrażonych celebrytów przed emigracją – kochają swoją rodzinę i wiedzą, że będą za nią tęsknić, ponieważ, mimo wszystko, odległość nadal jest problemem. Oczywiście, współczesne metody zdalnego komunikowania się są nie do porównania z tym, co było jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj możemy dzwonić za darmo na cały świat (tam, gdzie jest łącze internetowe). Możemy widzieć twarze bliskich osób na ekranach smartfonów, tabletów i komputerów. Czasy drogich połączeń międzynarodowych bezpowrotnie minęły. Postęp technologii nie zlikwidował jednak stref czasowychniekiedy różnice w czasie są bardzo trudne do przeskoczenia, ponieważ ktoś musi wstać bardzo wcześnie rano lub czekać do późnych godzin nocnych, aby porozmawiać z bliską osobą.Życie w Polsce a wychowywanie dzieci

Relacje rodzinne, nawet te odbiegające od ideału, są dla większości z nas bardzo ważne. Zależy nam na tym, by rozmawiać z rodzicami, którzy są już w podeszłym wieku, by być obecnym w życiu naszego rodzeństwa. Chcemy, by nasze dzieci znały swoich dziadków i mogły pobierać od nich lekcje historii i tradycji. Nasz rodzina to ludzie, którzy mają swój udział w kształtowaniu tego, kim się stajemy. A więc życie w Polsce, na ziemiach, na których rodzili się i umierali nasi przodkowie i tam, gdzie dzisiaj żyją nasze rodziny to pielęgnowanie tych więzi.Moje dziecko – moja sprawa

Jednak życie w Polsce to nie tylko relacje nas, dorosłych. To również rzadko spotykana w innych krajach europejskich swoboda wychowywania własnego potomstwa. Jeśli mamy ochotę wysłać dziecko do placówki – możemy to zrobić. Zarówno w momencie, kiedy dziecko ma 2 latka, jak i wówczas, gdy ma 7 i idzie do pierwszej klasy. Kiedy jednak naszą wolą jest, by dziecko wychowywało się i uczyło przy mamie, jest taka możliwość. Edukacja domowa na nowo zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się tego, co je interesuje, w swoim własnym tempie. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o edukacji domowej, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Edukacja domowa – 10 wyjątkowych zalet


życie w Polsce

Mało kto wtrąca się w to, jak wychowujemy nasze dzieci. Oczywiście, zdarza się, iż wścibskie sąsiadki, nauczyciele, którzy minęli się z powołaniem lub zupełnie postronne osoby instruują nas, jak wychowywać nasze własne dzieci. Jednak tak naprawdę możemy grzecznie podziękować, odwrócić się na pięcie i odejść w swoją stroną. Zupełnie inaczej niż np. w Szwecji, gdzie ingerencje specjalistycznych służb w życie rodziny są bardzo częste i nierzadko bywają zupełnie chybione. To właśnie w Szwecji, kraju uchodzącym za doskonałe miejsce do życia, edukacja domowa jest niemalże zabroniona; rodzice, którzy chcą uczyć dzieci w domu muszą liczyć się z grzywnami lub nawet z odebraniem dzieci.


2. Życie w Polsce – natura dla każdego

Polska jest krajem, w którym mamy do wyboru różne sposoby spędzania weekendów i wakacji:

  • góry (i to wcale nie niskie).
  • morze (z rzadko spotykanymi szerokimi piaszczystymi plażami).
  • jeziora (mniejsze większe, do żeglowania, do kąpania się, pływania na SUPach, kajakiem czy nawet nurkowania).
  • lasy (ogromne i zupełnie niezdeptane).
  • wsie (gdzie możemy pokazać dzieciom prawdziwe pasące się krowy i pozwolić im wspiąć się na bele siana).
    Każde z tych miejsc ma ogrom plusów!


Szczególnie dla osób, które od życia oczekują czegoś więcej i nie zadawalają się najbardziej turystycznymi miejscówkami. To właśnie w tych ostatnich są tłumy, które kojarzą się ze wszystkim, tylko nie z odpoczynkiem. Ferie zimowe spędzone w Zakopanem lub na szlaku na Morskie Oko, zaś lipiec w Łebie… To faktycznie może zniechęcić i dać poczucie, że atrakcyjnych miejsc urlopowych jest w Polsce zbyt mało jak na tę liczbę mieszkańców. Jeśli jednak poświęcimy nieco więcej czasu na znalezienie niszowych gospodarstw, niewielkich campingów, dalej usytuowanych plaż czy mniej znanych szlaków, z pewnością będziemy usatysfakcjonowali. Jeśli szukasz ciekawego miejsca na weekendowy wypad, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Pałac Kamieniec: wyjątkowe miejsce z dusząTaki mamy klimat…?

Jednak życie w Polsce to nie tylko czas wolny i wakacje, to również warunki atmosferyczne, panujące cały rok. Jak mawiał klasyk: „Taki mamy klimat” – taki, czyli jaki? Umiarkowany! W dużym uproszczeniu oznacza to, że pogoda w ciągu roku jest bardzo zmienna. W najcieplejsze dni przekracza 30 stopni, pozwalając nam czuć się jak w „ciepłych krajach”. Zimą zaś potrafi solidnie przymrozić, obdarzając nas długim sezonem sportów i aktywności zimowych. Jednak klimat umiarkowany to także „szare miesiące”, za którymi nie wszyscy przepadają, ale uwaga! Również one mają swoich zwolenników. Krótko mówiąc, w polskim klimacie każdy znajdzie coś dla siebie. Co ważne, warunki atmosferyczne i położenie geograficzne chronią nas przed trzęsieniami ziemi, tsunami, wybuchami wulkanów.


życie w Polsce

Polska może również poszczycić się ogromną liczbą parków narodowych. Obecnie jest ich aż 23! Na nasze potrzeby wyszczególnić dwa przyświecające im cele: ochronę unikatowej fauny i flory oraz edukację przyrodniczą. Niemalże każdy park narodowy jest solidnie przygotowany do odwiedzin turystów. Zarówno tych gotowych na długie wędrówki wyznaczonymi ścieżkami, jak i tych, którzy z dziećmi mogą pokonywać mniejsze dystanse, lecz uwielbiają lekcje tematyczne i poznawanie piękna polskiej przyrody własnymi rączkami. Państwowe środki przeznaczane na utrzymanie polskich parków narodowych pozwalają im ciągle rozwijać się. Mogą również nadążać na trendami technologicznymi (wystawy multimedialne, rozbudowane strony internetowe), nie zapominając przy tym o wartościach kulturowych podlegających im terenów.


życie w Polsce

3. Życie w Polsce to pyszne jedzenie

I nie mamy tu na myśli lokalnej kuchni (chociaż kto nie kocha babcinego bigosu…), ponieważ tak naprawdę każdy naród może być dumny ze swojej kuchni regionalnej. To po prostu kwestia gustu. Pyszne jedzenie to jednak przede wszystkim wysokiej jakości składniki, do których w Polsce jest wyjątkowo łatwy dostęp. Jak w każdym aspekcie życia, tak i w kwestii zakupów spożywczych – możemy iść po linii najmniejszego oporu. Możemy kupować w supermarkecie warzywa sprowadzane z dalekiego zachodu, paczkowane mięso czy przetworzoną żywność. Mamy jednak również ogrom możliwości zdobywania produktów spożywczych bezpośrednio od hodowców i producentów! Coraz więcej ludzi (i młodych i starszych) dostrzega w tym ogromną wartość. Nie wierzysz? Spróbuj przyjść na lokalny targ o 7:00 rano w sobotę. Kolejki po kilkanaście osób, zapisy na butelki świeżo dojonego mleka, pasztet „spod lady”… Takie są realia!Jesteś tym, co jesz!

Produkty pozbawione GMO, pochodzące z zaufanego, naturalnego źródła, bez unijnych certyfikatów – w Polsce jest to norma, zaś na Zachodzie budzi zdziwienie i oburzenie. W dobie wścibskiej standaryzacji i przepisów dotyczących nawet kąta, pod którym powinien być wygięty spożywany przez nas banan, wolność w kupowaniu produktów lokalnych jest na wagę złota.


Kiedy dokładnie znamy źródło pochodzenia kupowanych przez nas produktów i ufamy, że są zawsze świeże i najwyższej jakości. Nie mamy również oporów przed eksperymentowaniem z nowymi zdrowymi potrawami. To z kolei bezpośrednio wpływa na zdrowie nasze i naszych rodzin.


życie w Polsce

Życie w Polsce ma znaczniej więcej zalet niż tylko te wymienione w dzisiejszym artykule. Prawdą jest również, że dla każdej z nas co innego będzie czynnikiem determinującym decyzję o pozostaniu w ojczyźnie. Mamy nadzieję, że i Wy postrzegacie nasz kraj jako dobre miejsce do życia i do zakładania rodziny.

Czytaj więcej: 3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top