Now Reading
5 rzeczy, których nie wiesz o wiskozie!

5 rzeczy, których nie wiesz o wiskozie!

wiskoza

Wiskoza to tkanina o wielu zaletach, jednak mało kto o tym wie. Dzięki swym właściwościom, wiskoza zapewnia niesamowity komfort noszenia i użytkowania, zadowalając przy tym najbardziej wymagającą estetkę. Poznaj walory wiskozy i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w ubrania wykonane z tej tkaniny!


Jest to jedna z najzdrowszych dla skóry tkanin


Choć wiskozę plasuje się wśród tkanin sztucznych, wytwarzana jest w 100% z materiału pochodzenia roślinnego. Skąd zatem taki podział? Wszystko za sprawą jej skomplikowanego procesu produkcyjnego.

Wiskozę wytwarza się  z celulozy – materiału pozyskiwanego z sosen, świerków i buków. Proces produkcji wiskozy przypomina porządek fabrykacji papieru. W obu przypadkach fazą początkową procesu produkcyjnego jest rozdrabnianie drewna w zbitą masę, która potem przekształcana jest w arkusze. Powstałe arkusze poddaje się kolejnym procesom – aż do momentu, gdy przejdą w stan ciekły. Otrzymana w wyniku reakcji chemicznych ciecz, wlewana jest do kwasu siarkowego, który przekształca ją w cienką nić. Z nici tworzy się przędzę, a pozyskanej przędzy nadaje się różne właściwości. Przędze mogą różnić się od siebie splotami i wieloma innymi czynnikami, zatem końcowa tkanina także może osiągać różnorakie właściwości. Uzyskana w procesie produkcji wiskoza może swoimi właściwościami przypominać zarówno wełnę, jak i jedwab.

Wiskoza, mimo tego, iż klasyfikuje się ją jako tkaninę sztuczną, dzięki swemu pochodzeniu roślinnemu, uważana jest za jedną z najzdrowszych dla skóry i najbardziej higienicznych tkanin lub dzianin. Ubrania wykonane z wiskozy sprawiają, że skóra wręcz „odpoczywa”, czego nie można powiedzieć o ubraniach wykonanych z akrylu, poliestru czy innych syntetycznych tkanin lub dzianin.Ubrania wykonane z wiskozy sprawiają, że skóra wręcz „odpoczywa”, czego nie można powiedzieć o ubraniach wykonanych z akrylu, poliestru czy innych syntetycznych tkanin lub dzianin.


Jest przyjazna dla skóry i miła w dotyku


Wiskoza to tkanina niezwykle miękka i delikatna, dzięki czemu zapewnia niesamowity komfort noszenia. Jest przyjemna w dotyku i właściwa nawet dla najwrażliwszej i najbardziej wymagającej skóry. Takiej właściwości nie spotkamy u innych włókien sztucznych, co sprawia, że wiskoza znacznie wyróżnia się na ich tle.

Dzięki tym właściwościom, wiskozę ochoczo wykorzystuje się jako domieszkę do innych włókien, aby te stały się milsze w dotyku, bardziej miękkie i w efekcie przyjazne dla skóry. Warto również wiedzieć, że domieszkę wiskozy stosuje się w produkcji podszewek, ponieważ to właśnie te elementy ubrań przylegają bezpośrednio do ciała, dlatego też powinny być możliwe najbardziej komfortowe w użytkowaniu.Doskonale chłonie wilgoć i zapewnia komfort noszenia


Wiskoza, dzięki swemu roślinnemu pochodzeniu, jest jedną z najbardziej przewiewnych, a wręcz „oddychających” tkanin. Trudno o inną tkaninę, która przepuszczałaby powietrze z taką efektywnością jak wiskoza. Dodatkową zaletą wiskozy jest jej zdolność do wchłaniania wilgoci. W konsekwencji, ubrania wykonane z wiskozy wspaniale sprawdzają się w przypadku upałów.

Wiskoza, dzięki swym właściwościom absorpcji wody, jest niesamowicie szybkoschnącą tkaniną. Ubrania wykonane z wiskozy będą więc schły dużo szybciej niż te wykonane na przykład z bawełny, co może okazać się bardzo pomocne w życiu codziennym. Jeśli zabrudzimy bluzkę z wiskozy, możemy ją zaprać, a ta wyschnie niemal błyskawicznie. Takiej zalety nie można przypisać innym tkaninom czy dzianinom– poza wiskozą, jedynie cienki jedwab posiada podobną zaletę.


wiskoza

Producenci sukienek, chcąc uczynić ten element kobiecej szafy jeszcze bardziej delikatnym i romantycznym, decydują się sięgać właśnie po wiskozę.


Przepięknie zachowuje się w ruchu


Kolejnym niepodważalnym atutem wiskozy jest jej „lejąca” struktura. Wiskoza to tkanina przepięknie układająca się w ruchu, nadająca sylwetce niesamowitej opływowości. Ubrania wykonane z wiskozy wyglądają na sylwetce dużo lepiej niż te z bawełny (choć to też często zależy od kroju danego ubrania). Wiskoza pięknie opływa sylwetkę, nadaje jej szlachetnego kształtu, niezależnie od rozmiaru ubrania na metce.

Dzięki tej cesze, wiskoza stała się tkaniną idealną w przypadku produkcji sukienek. To przecież tę część garderoby cechuje eteryczność, lekkość, ulotność. Producenci sukienek, chcąc uczynić ten element kobiecej szafy jeszcze bardziej delikatnym i romantycznym, decydują się sięgać właśnie po wiskozę. Sukienki, po które często sięgamy przy okazji imprez rodzinnych, wesel i balów, muszą pięknie zachowywać się w ruchu i ładnie układać się w tańcu. Te wykonane z wiskozy właśnie takie są!Rzadko kiedy spotkasz ją w sieciówkach


Mimo szeregu zalet, wiskoza to tkanina rzadko spotykana w sklepach sieciowych. Właśnie ten czynnik świadczy o jeszcze większej wyjątkowości wiskozy. Gdyby tak skrupulatnie przejrzeć asortyment sieciówek, natrafimy głównie na poliester czy akryl. Wiskoza będzie pojawiała się w działach premium, często jako domieszka, a nie tkanina zasadnicza.

Fakt ten wydaje się niezwykle istotny w czasach odwrotu od fast fashion, a skierowania uwagi w kierunku idei slowslow life, slow fashion, mindfullness. Wiskoza jest przecież tkaniną występującą najczęściej w ubraniach wyższej jakości; często spotykanym w małych manufakturach czy polskich sklepach internetowych.W sieciówkach natrafimy głównie na poliester czy akryl. Wiskoza będzie pojawiała się w działach premium, często jako domieszka, a nie tkanina zasadnicza.


Wiskoza i jej zalety


Podsumowując, wiskoza to tkanina mająca szereg zalet. Wiskoza jest zdrowa dla skóry, przyjemna w dotyku, komfortowa w użytkowaniu, a także wykazuje zdolność do wysmuklania sylwetki i pięknego układania się na niej. Mimo wszystkich tych zalet, wiskozy nie spotkamy zbyt często w sklepach sieciowych, jest ona częściej wykorzystywana w działach premium danej marki, czy też w przypadku sklepów, które stawiają przede wszystkim na jakość, a w drugiej kolejności na ilość.Czy Waszych szafach dominuje wiskoza, czy może bawełna albo jedwab? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top