Now Reading
Bawełna – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!

Bawełna – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!

bawełna

W dzisiejszym artykule prezentujemy prosty przewodnik po włóknie, jakim jest bawełna. Poznaj cechy charakterystyczne bawełny, dowiedz się, jakimi zaletami odznaczają się ubrania wykonane z tej tkaniny oraz jak należy je pielęgnować. Sprawdź!


Bawełna – włókno i roślina

Bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie – bawełny (Gossypium) i cieszące się szerokim spektrum zastosowań. Bawełnę wykorzystuje się między innymi do wytwarzania miękkiej tkaniny, która cieszy się największą popularnością w przemyśle tekstylnym. Bawełnę ochoczo wykorzystuje się także do produkcji opatrunków, ze względu na silne właściwości absorpcyjne tej tkaniny. Bawełnę dodaje się także do mieszanek innych włókien, takich jak wełna czy len.


bawełna

Budowa włókna

Bawełna to roślina uprawna o bardzo dużej wydajności. W procesie przetwarzania, bawełna traci jedynie do 10% swojej suchej masy. Kiedy z kwiatów bawełny usunie się śladowe ilości wosku i białek, do przetworzenia pozostanie jedynie czysta celuloza.

Bawełna to włókno o charakterystycznej budowie, cechujące się naturalną wytrzymałością, trwałością i zdolnością absorpcji wody.  Każde włókno bawełny składa się z około 20-30 warstw celulozy, które są delikatne skręcone są na kształt tasiemki. Długość włókna bawełnianego może być bardzo różna, dlatego też bawełnę dzieli się na:

  • Krótkowłóknistą,
  • Średniowłóknistą,
  • Długowłóknistą.

bawełna

Bawełna to włókno o charakterystycznej budowie, cechujące się naturalną wytrzymałością, trwałością i zdolnością absorpcji wody. Produkcja bawełny

Proces produkcyjny bawełny to w dużej mierze proces oparty na naturalnym cyklu dojrzewania rośliny bawełnianej. Gdy tylko roślina otworzy swoje otoczki nasienne, włókna zaczynają zasychać, splatając się w płaskie, wstęgowate skupiska. Następnie, wstęgowate skupiska przetwarzane są w przędzę.

Dzisiaj bawełnę zbiera się przy pomocy maszyn. Maszyny mogą pracować na dwa sposoby: albo odrywać torebki nasienne z rośliny, albo wyciągać samo włókno z rośliny. Kiedyś bawełnę produkowano głównie w koloniach angielskich, jednak po rewolucji przemysłowej (a szczególnie po wynalezieniu przędzarki), produkcję bawełny zaczęto przenosić także na grunt europejski. Obecnie bawełnę produkuje się w wielu częściach świata.Ciekawostka!

Według historyków bawełna została wynaleziona już dawno temu. Szacuje się, że już Egipcjanie, żyjący około 12 tysięcy lat przed naszą erą, doskonale znali tę tkaninę. Pierwsze odnalezione przez archeologów ślady włókien bawełnianych pochodzą z 7 tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa! Odnaleziono je w jaskiniach meksykańskich.


Bawełna – cechy charakterystyczne

Bawełna ma wiele zalet, które sprawiły, że stała się tak popularnym włóknem w świecie przemysłu tekstylnego. Postanowiliśmy przyjrzeć się trzem głównym zaletom bawełny.

Wytrzymałość

Bawełna to materiał niezwykle wytrzymały, co wynika z samej budowy włókna tej rośliny. Dzięki swojej wytrzymałości, bawełna jest tkaniną, która bardzo długo posłuży najbardziej wymagającym użytkownikom – bawełnę można często prać, prasować, suszyć w suszarce elektrycznej. Można ją nawet wygotowywać, a nic wielkiego jej się nie stanie.

Właściwości absorpcyjne

Bawełna to tkanina, która wspaniale chłonie wilgoć. Dzięki temu ochoczo wykorzystuje się ją do produkcji bandaży i opatrunków. Bawełna to tkanina, która dobrze oddycha. Warto jednak wspomnieć, że bawełna nie jest odporna na długofalową wilgoć – jeśli nie wyschnie od razu, może nieładnie pachnieć. Mimo to, można jej to wybaczyć, ze względu na szereg innych jej zalet.

Komfort noszenia

Bawełna jest włóknem niezwykle miłym w dotyku. Może właśnie dlatego organiczną bawełnę wykorzystuje się w produkcji ubranek dla niemowląt. Bawełna to tkanina odpowiednia dla najbardziej wymagających alergików. Włókno bawełniane jest wykorzystywane na szeroką skalę w produkcji bielizny – bielizna wykonana z bawełny jest uznawana za najzdrowszą dla skóry. Tym bardziej ubrania bezpośrednio przylegające do ciała – takie, jak na przykład sukienki na lato!
Pielęgnacja wyrobów bawełnianych

Pielęgnacja wyrobów bawełnianych należy do najprostszych! Nie musimy martwić się o wyroby bawełniane tak bardzo jak o wełnę czy jedwab. Pamiętajmy jednak o tym, że żadna tkanina nie jest sobie równa i pielęgnując wyroby tekstylne, powinniśmy przede wszystkim sugerować się wskazówkami, umieszczonymi na metkach ubrań.

Pranie

Bawełnę możemy spokojnie prać w pralce (dla bezpieczeństwa sprawdzaj metki) w temperaturze 30-40 stopni. Jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre wyroby bawełniane, a szczególnie ręczniki czy pościel, możemy prać w wyższej temperaturze, a nawet wygotowywać. Pomoże nam to zachować biel tkanin.

Suszenie

Przed rozwieszeniem tworzyw bawełnianych, dobrze jest je naciągnąć, dzięki czemu tkaniny nabiorą ładnego kształtu. Ułatwi nam to potem prasowanie, a czasami uda się go nawet uniknąć.

Prasowanie

Podobnie jak w przypadku prania, prasując, zawsze zwracajmy uwagę na wskazówki pielęgnacyjne, umieszczone na metkach. Tkaniny prasujmy po ich lewej stronie, tak, aby dłużej nam posłużyły.


bawełna

Podsumowując, bawełna to tkanina o wielu wspaniałych właściwościach i banalnie prostej pielęgnacji. Jest wytrzymała oraz przyjemna i zdrowa dla ciała. Ponad to, nie trzeba pielęgnować jej w jakiś wyszukany sposób, przez co jest niezwykle praktyczna, a przy tym wytrzymała! Nic, tylko czerpać z tych dobroci!

5 komentarzy

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top