Now Reading
Przytulny dom, który będzie ulubionym miejscem całej rodziny

Przytulny dom, który będzie ulubionym miejscem całej rodziny

przytulny dom

Przytulny dom to azyl i nasze bezpieczne miejsce. Staramy się, by spełniał wszystkie nasze potrzeby, ale czasami bywa, że mimo doskonałej atmosfery, nie wszyscy się w nim dobrze czują. W dzisiejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak stworzyć przytulny dom, który będzie ulubionym miejscem całej rodziny.


przytulny dom

Zaangażuj rodzinę w urządzanie wnętrza

Nawet jeśli mamy swoją własną, często bardzo konkretną wizję urządzanego wnętrza, warto w tej kwestii współpracować z rodziną. Zarówno mąż, jak i starsze dzieci, z pewnością chętnie wezmą udział w dobieraniu mebli i dodatków. Dodanie osobistych akcentów nada domowi niepowtarzalny klimat! Być może każdy członek rodziny będzie pragnął czegoś zupełnie innego, ale warto ograniczyć wybór na przykład do tapet w określonej kolorystyce lub komody w konkretnym stylu. Jeśli będziesz rozsądnie rozporządzać tymi decyzjami, w pewnością uda Ci się utrzymać spójną koncepcję i stworzyć piękny, przytulny dom.Dbaj o porządek

Pomimo obiegowej opinii, że można żyć w niemalże każdych warunkach, naukowo dowiedzione jest, że życie w chaosie nie jest dobre dla zdrowia człowieka. Szczególnie ważne jest, aby młoda, dopiero kształtująca się osoba, miała wokół siebie sprzyjający rozwojowi ład. Nie chodzi o to, by całe dnie spędzać na pucowaniu domu na błysk i traktować go jak muzeum, ale o to, by domownicy czuli harmonię i wewnętrzny spokój. Chyba każdy z nas kiedyś poczuła niemoc do działania przebywając w chaosie i nic dziwnego – bałagan negatywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł.


przytulny dom

Daj każdemu własny kąt

Nie trzeba mieć oddzielnego pokoju, aby mieć swój własny kąt. Czasami wystarczy wygodny fotel, duże biurko czy ulubione siedzenie przy stole. Jeśli każdy członek rodziny będzie miał takie własne miejsce, będzie czuł się w domu lepiej i bezpieczniej. Często sprzyja to też kreatywności – zarówno dzieci, jak i dorośli będą bardziej twórczy w przestrzeniach, które są im znane i które dają poczucie przynależności.


przytulny dom

Kup rośliny

Nie trudno się domyślić, że wnętrze wypełnione roślinami sprawia, że nasz dom staje się bardziej przytulny i żywy! Wybór roślinności domowej w sklepach jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet te z nas, które myślą, że nie mają „ręki do kwiatów”. Nie musimy wybierać kolorowych, kwitnących roślin. Możemy zainwestować w ozdobne liście czy też sukulenty i to również będzie doskonała decyzja. Co więcej, wspólne dbanie o roślinność zacieśnia więzy i wzmaga poczucie odpowiedzialności u dzieci.


przytulny dom

Dopasuj oświetlenie

Ono również wpływa na samopoczucie domowników. Niektórym będzie przyjemnie przebywać w ciepłym półmroku, inni najlepiej będą czuli się w jasnych, rozświetlonych pomieszczeniach. Dobrze też zaplanować takie oświetlenie, które będzie można modyfikować w zależności od pory dnia. Wybrane pomieszczenie będzie jasne i mocne w dzień, a lekko przygaszone i ocieplone wieczorem. Gadżety dostępne na rynku, taki jak projektory gwiazd czy lampy w nietypowych kształtach dają duże pole do popisu. Ważne, aby światło w danym pokoju dopasować do jego przeznaczenia. Inne będzie w sypialni dzieci, inne nad kuchennym stołem, a jeszcze inne w salonie.Zorganizuj domową biblioteczkę

Ten zabieg będzie miał kilka funkcji. Po pierwsze, pięknie wyeksponowane książki zagwarantują naszemu domowi wyjątkowy charakter. A jeśli dodatkowo zdecydujemy się na duży drewniany regał, a książki uszeregujemy według określonego klucza, możemy być pewni, że goście zwrócą na niego uwagę. Ponadto, oczywiście, książki będą kusiły członków rodziny, by po nie sięgnęli! Niezliczone są korzyści z czytania, warto więc wykorzystać domową biblioteczkę, aby namawiać domowników do tego. W pokoju dziecięcym biblioteczka może mieć charakter otwartego regału lub wiszących półek, gdzie wyeksponowane będą okładki książeczek. Najmłodsi widzą znajome obrazki na okładkach i mają do nich nieograniczony dostęp. Dzięki temu będą chętniej wybierali tę formę spędzania czasu.


przytulny dom

Zadbaj o zapach

Zapach u większości z nas jest niezwykle mocnym zmysłem, a więc bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli mąż i dzieci od razu po wejściu do domu poczują znajomy, przyjemny zapach, będą czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Możesz do tego używać świec zapachowych, świeżych kwiatów czy olejków. Możesz też zadbać o zapachy pojawiające się naturalnie – świeże pranie czy gotujący się obiad również pachną domem. Dzięki temu kojarzą się z bezpiecznym miejscem, do którego warto wracać.Jeśli chcesz, by Twój przytulny dom był ulubionym miejscem całej rodziny, musisz o niego stale dbać! Koniecznie angażuj także członków rodziny, aby na bieżąco dodawali elementy, które sprawią, że będą się czuli prawdziwie domowo. Skorzystaj z naszych porad i zacznij już dziś!

Czytaj dalej: Art Déco: wnętrze rodem z lat 20-tych!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top