Now Reading
Skórzana torebka – jak o nią dbać, by służyła latami

Skórzana torebka – jak o nią dbać, by służyła latami

skórzana torebka

Torebki stanowią ważny element kobiecego stroju. Staramy się dobierać je tak, aby były jednocześnie piękne i funkcjonalne. Często sięgamy po skórzane torebki z myślą o ich ponadczasowości i trwałości. I jest to doskonały wybór – galanteria skórzana jest niezwykle uniwersalna i jednocześnie wytrzymała.  Czy wiesz jednak, jak dbać o skórzaną torebkę? Może nie jest to takie proste, jak się wydaje? Zapraszamy do lektury!


Skórzana torebka – cechy

W produkcji obuwia i akcesoriów skórę zwierzęcą wykorzystuje się na dwa sposoby, a właściwie na dwie strony – wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich jest pokryta delikatnym, miękkim włosiem i znamy ją jako zamsz. Jednak do wyboru torebek częściej stosowana jest zewnętrza strona, nazywana licową. W procesie licowania skóra pokrywana jest woskami i innymi preparatami, które zwiększają jej naturalną odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Niezwykłym atutem torebek ze skóry naturalnej jest to, że z biegiem lat nie tylko zachowują elegancki wygląd, ale także zyskują wyjątkowy charakter.


skórzana torebka
fot. aeterie.com

Przechowywanie

Jeśli chcesz, by skórzana torebka służyła przez lata, musisz pamiętać nie tylko o jej regularnym czyszczeniu i konserwacji, ale także o prawidłowym przechowywaniu. Chyba żadna z nas nie chciałaby zajrzeć do szafy po kilku miesiącach i znaleźć tam ukochanej torebki, nienadającej się do użycia… Należy więc pamiętać o tym, by skórzana torebka była przechowywana w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Warto włożyć ją też do płóciennego lub bawełnianego worka, dzięki któremu skóra będzie oddychać. W takich warunkach ma szansę dłużej pozostać w dobrej kondycji i wyglądać nienagannie. Zapomnij o chowaniu torebki do zimnej piwnicy!fot. aeterie.com

Jeśli planujesz dłuższe przechowywanie torebki, pamiętaj tym, by ją odpowiednio wypełnić. Jest to ważne, bo skórzana torebka może łatwo stracić fason. Użyj wypełnienia, które nie przyciągnie moli – na przykład starych, suchych gazet. Ważne jest też, wszystko dokładnie powyjmować z torebki – szczególnie potencjalne zagrożenia, na przykład długopis, który może się wylać i spowodować trudną do usunięcia plamę. Koniecznie sprawdź też wszystkie kieszonki.


Czyszczenie

Z pewnością nie możemy prać skórzanej torebki w pralce ani jej prasować! Najlepszym, a jednocześnie naturalnym sposobem na bieżące czyszczenie akcesoriów ze skóry jest woda z odrobiną octu. Wilgotną szmatką delikatnie przecieramy zabrudzenia. Ważne, aby ściereczka nie była zbyt mokra, ponieważ nie możemy przemoczyć skóry. Następnie pozostawiamy torebkę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Suszenie jej przy grzejniku czy kominku może spowodować pękanie skóry.


fot. aeterie.com

Bardzo ważne jest też natłuszczanie skóry, co można łatwo porównać do pielęgnacji naszej, ludzkiej. Jeśli będziemy myć twarz tylko wodą, możemy być pewni, że szybko się ona przesuszy i będzie narażona na pękanie. Podobnie jest ze skórą, z której wykonywane są torebki. Tak jak w swojej pielęgnacji używamy kremów do natłuszczania, tak i skórę zwierzęcą należy odpowiednio nawilżać. Można to zrobić zarówno przy pomocy specjalistycznych preparatów (balsamów lub kremów), jak i naturalnymi sposobami – woskiem pszczelim, który zapewni torebce naturalny połysk czy olejkiem rycynowym.Impregnacja

Koniecznie pamiętaj także o impregnowaniu torebki. Naturalna skóra nie przepada za wodą, ale to nie oznacza, że mamy zostawiać torebkę w domu podczas deszczu. Należy jednak odpowiednio ją przygotować na kontakt z wodą. Najlepiej korzystać z profesjonalnych środków i zabieg impregnowania powtarzać co kilka miesięcy, a najrzadziej co pół roku. Kiedy torebka będzie pokryta specjalną ochronną warstwą, z pewnością dłużej nam posłuży.


fot. aeterie.com

Bieżące użytkowanie

Są także czynniki, które w codziennym użytkowaniu mogą przedłużyć trwałość i piękny wygląd skórzanej torebki. Przede wszystkim unikaj jej kontaktu z mocno barwiącymi materiałami – jeśli torebka będzie cały czas ocierać się jeansowe spodnie, z pewnością brzydko się odbarwi. Jeśli nosisz w torebce ostrzejsze przedmioty, taki jak pilnik czy nożyczki, pamiętaj, aby odpowiednio je zabezpieczać. Nie narażaj też torebki na ekstremalne temperatury – zarówno mróz, jak i upał mogą spowodować jej uszkodzenia.


Skórzana torebka to must have w szafie każdej eleganckiej kobiety. Jest szykowna i ponadczasowa. Odpowiednia pielęgnowana może służyć nam nawet przez kilkanaście lat! A jeśli inwestujemy w torebkę z wyższej półki, dodatkowo zależy nam na tym, by była trwała. Zapamiętaj nasze porady i ciesz się swoją piękną skórzaną torebką.

Czytaj dalej: Jak dbać o skórzane buty, aby dłużej nam służyły? 5 prostych zasad!


2 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top