Now Reading
Jak się dawniej rodziło, czyli krótka historia porodów

Jak się dawniej rodziło, czyli krótka historia porodów

Porody kiedyś – jak rodzili się nasi przodkowie? Przeczytaj o krótkiej historii porodów, zaczynając od Polski Pierwszych Piastów. Czego my możemy się od nich nauczyć? Sprawdź!


Porody kiedyś

Z porodami związanych jest wiele ciekawych historii. Wraz z biegiem lat i rozwojem medycyny postrzeganie i jego przebieg zmieniły się, ale skutek jest ten sam – pojawienie się dziecka na świecie. O tym, jak poród wygląda dziś, znacznie łatwiej nam rozmawiać – znamy przecież historie naszych mam, cioć, sióstr czy koleżanek. Ale jak wyglądały porody kiedyś, w dawnych epokach?

Za czasów pierwszych Piastów poród traktowano jako wydarzenie publiczne, a nie prywatne. Podczas porodu kobiecie towarzyszyła liczna grupa bliskich osób, szczególnie w najbogatszych warstwach społecznych.

Za zamkniętymi wrotami sypialni władczyni zbierały się dwórki i posługaczki. Przez całe średniowiecze tradycją było rodzenie przy wsparciu szerokiej grupy bliskich osób. W żadnym razie nie było to wydarzenie traktowane jak coś intymnego lub prywatnego. Po fakcie głośno o nim rozprawiano i roznoszono plotki. Nie wydaje się natomiast, by do środka wpuszczano mężczyzn – nawet samego księcia. U boku księżnej brakowało też specjalistów

(por. https://wielkahistoria.pl/ciaza-i-porod-1000-lat-temu-jak-wydawano-na-swiat-dzieci-w-panstwie-pierwszych-piastow/ [DOA: 8.04.2021]).


porody kiedyś
Limestone statuette of a childbirth scene ca. 310–30 B.C.
Cypriot
Źródło: metmuseum.org

Porody kiedyś – po pierwsze w domu!

Źródła historyczne wskazują, że porody przez długie wieki odbierane były w domach, a nie w szpitalach. Nawet w XIX wieku brakowało w Polsce wystarczającej liczby wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby towarzyszyć kobietom podczas porodów w domowym zaciszu.

Narodziny dziecka odbywały się z reguły w towarzystwie kobiet bliskich matce rodzącej lub wynajętych akuszerek. Dawniej kobiety rodziły dzieci na specjalnych łóżkach, a już od XVI wieku jedną z częstych pozycji porodowych była pozycja siedząca. W owych czasach rozpowszechnione były specjalne porodowe krzesła stanowiące podstawę wyposażenia akuszerek.

(por. https://historia.org.pl/2015/03/22/wokol-ciazy-i-porodu-w-dawnej-polsce/ [DOA:8.04.2021])
(por. http://www.lisak.net.pl/blog/?p=4308 [DOA: 8.04.2021]).Czego możemy się nauczyć od naszych przodków?

Wiele dawnych historii związanych z porodami mogłoby stanowić inspirację dla współczesnych kobiet. Wystarczy zwrócić uwagę, jak kiedyś ważna była rola kobiet w bliskim otoczeniu matki rodzącej. Rodzące w domach czy pałacach otoczone były licznym gronem kobiet, których doświadczenie stanowiło dla nich nieocenioną pomoc. Najlepsze warunki porodu miały zapewnione kobiety z wyższych sfer. Polskie królowe rodziły dzieci prywatnie, we własnych komnatach, w otoczeniu zaufanych osób. W epoce Wazów przy rodzącej czuwały senatorki i damy dworu, biegła położna i lekarz. Dla Rakuszanek sprowadzano doświadczoną babkę z Wiednia, dla Ludwiki Marii Gonzagi babkę z Prus i chirurga z Paryża. Zabiegi czynione przez akuszerki nazywano babieniem. Z pewnością potrafiły one zaradzić wielu nieprawidłowościom w trakcie porodu, na pewno ułatwiały kobiecie pozbycie się łożyska, o czym wspominają źródła. O tym, jak ważną rolę podczas porodu odgrywają osoby wspierające rodzącą mamę, przekonała się niejedna kobieta. Pomoc fizyczna i psychiczna potrafią znacznie wpłynąć na przebieg porodu i pomóc zarówno mamie, jak i dziecku.

(por. https://historia.org.pl/2015/03/22/wokol-ciazy-i-porodu-w-dawnej-polsce/ [DOA:8.04.2021])


porody kiedyś

Czy ten artykuł był dla Ciebie inspirujący? Więcej podobnych treści znajdziesz w naszym najnowszym e-booku „Zacznijmy od poczęcia”, z którego pochodzi tekst powyższego artykułu. Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci zaplanować życie pod kątem rodziny, trafiłaś idealnie! E-book „Zacznijmy od poczęcia” pomoże Ci przygotować się do zaplanowania poczęcia oraz ciąży, porodu i połogu. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz go TU. Zapraszamy!


E-book „Zacznijmy od poczęcia”
Zamów w sklepie –>
View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top