Now Reading
Rodzina wielodzietna – fakty i mity

Rodzina wielodzietna – fakty i mity

Przez wiele z nas rodzina wielodzietna postrzegana jest jako wyzwanie, któremu nie sposób sprostać. Skrycie marzymy o licznej gromadce dzieci, a jednak coś powstrzymuje nas przed decyzją o kolejnym maluchu. Czy to wina stereotypów? A może kwestia naszego błędnego myślenia na temat realiów życia w rodzinie wielodzietnej? Prezentujemy kilka faktów i obalamy kilka mitów na temat wielodzietności.


Więcej dzieci = mniej pieniędzy?

Mówiąc o życiu rodzin wielodzietnych, bardzo często zwraca się uwagę na ich niższy status materialny. Skoro w rodzinie jest więcej dzieci, z pewnością pogarsza się jakość ich życia – takie przeświadczenia dominują w naszym myśleniu o licznych rodzinach. Jest to niewątpliwie podparte prostą matematyką – zarobki trzeba podzielić na większą liczbę członków rodziny.

Tymczasem ekonomia podpowiada, że stopień nakładu finansowego przy zwiększeniu liczby osób w rodzinie nie wzrasta wprost proporcjonalnie do jej liczby. Wzrasta ‒ jednak nie jest to tak proste. Wciąż podobne kwoty płacimy za czynsz, jednak zużycie wody czy prądu wzrasta nieznacznie, wprawdzie zużywamy więcej składników, ale im większe gospodarstwo domowe, tym proporcjonalnie mniejsze koszty przypadające na jedną osobę. Wystarczy prześledzić, ile rzeczy robi się razem, aby dostrzec, że im więcej dzieci, tym mniejszy przyrost kosztów. Przy odpowiednim zarządzaniu budżetem, dbaniu o posiadane dobra, rodzina wielodzietna może te koszty zminimalizować i nauczyć się bardziej oszczędnego życia.Wydatki można minimalizować

Życie w rodzinie wielodzietnej wcale nie musi być aż tak ciężkie do udźwignięcia. Rodziców z pewnością czeka więcej wydatków, jednak przy mądrze dysponowanym budżecie, można sobie z nimi poradzić. Zauważmy też, że wyzwania uczą nas nowych umiejętności. W rodzinach z licznym rodzeństwem bez wątpienia większą próbą jest mądre dysponowanie finansami, czego rodzice muszą się nauczyć. Wiele wydatków można zminimalizować. Kwestia ubrań dla dzieci w licznych rodzinach nie jest aż tak wielkim problemem – dzieci mogą „dziedziczyć” po sobie ubranka i dodatki. Dzielenie jednego pokoju do pewnego wieku to dla nich wielka przygoda, podobnie z kąpielą, jeżdżą na tym samym rowerze, wspólnie czytaj te same książki.

Podobnie jest z zabawkami i przestrzenią do zabawy – rodzeństwo z małą różnicą wieku chętnie będzie korzystało z tych samych rzeczy, wspólnie organizując sobie czas. Maluchy najpierw sięgną po te same klocki, a potem starszaki – po te same planszówki. Jest mnóstwo wydatków, których dokonasz tylko raz bez względu na liczbę dzieci i takie, które opłaca się zrobić dopiero przy kolejnym dziecku.


Dobra organizacja i delegowanie zadań

Wydawać by się mogło, że organizacja życia z trójką, czwórką, piątką (i tak dalej…) dzieci jest chaosem nie do przezwyciężenia. Tymczasem okazuje się, że to właśnie rodziny wielodzietne potrafią wykształcić efektywne sposoby na lepsze funkcjonowanie w codzienności. Takie systemy operacyjne są do pozazdroszczenia i zwykle robią wrażenie na mamach jednego dziecka. To dlatego kontakt z rodzinami wielodzietnymi przekonuje inne mamy do posiadania większej liczby potomstwa ‒ to trzeba zobaczyć! Rodzina wielodzietna to dla rodziców świetne środowisko do przydzielania różnych zadań dostosowanych do wieku i rozwoju dzieci. Tym samym nowe pokolenie od najmłodszych lat uczone jest odpowiedzialności. Zaczyna się od drobnych obowiązków (na przykład dwulatek może mieć za zadanie odłożyć piżamkę pod poduszkę każdego ranka), a z czasem dochodzą zadania trudniejsze, bardziej rozwijające (na przykład wyjęcie czystych szklanek ze zmywarki), aż do najważniejszego, czyli opieki nad młodszym rodzeństwem.

Przydzielanie zadań ułatwia funkcjonowanie rodzicom i pozytywnie wpływa na dzieci i całą rodzinę. Razem wykonywane obowiązki wytwarzają w dzieciach poczucie wspólnoty, jednoczą całą rodzinę, przypominając o tym, że o dobro domu i rodziny dba każdy domownik. Z czasem okazuje się też, że w takiej rodzinie jest wiele rąk do pracy i najmłodsze dzieci mogą liczyć na opiekę starszych od siebie, co odciąża rodziców, dając jednocześnie zupełnie inne spojrzenie na świat.Rodzina wielodzietna przestrzenią rozwoju

W rozmowach o licznych rodzinach ogrom uwagi poświęca się kwestiom związanym z finansami czy chaosem nie do opanowania, a zbyt mało mówi się o tym, jak wiele dobra te rodziny dają swoim członkom. Wystarczy przytoczyć chociażby znaną sentencję: „miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli”. Rodzina z licznym potomstwem to przestrzeń zapewniająca rozwój zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Nigdzie indziej nie rozwiniesz się jako człowiek tak wspaniale jak w rodzinie. Skoro doświadczenia nabywa się z czasem i z wiekiem, wyobraź sobie, jak wielkie pole do popisu zyskujesz w macierzyństwie, a ojciec dzieci w ojcostwie.

Kobieta, która wdraża się w rolę mamy w wieku dwudziestu kilku lat i wraz z mężem spełnia marzenie o coraz liczniejszej rodzinie, z każdym dzieckiem nabywa nowych umiejętności. A może trafniej zabrzmi – odkrywa nową jakość życia. Podobnie tata dzieci. Wraz z mężem uczycie się dostosowywać do nowych realiów (które przy każdym kolejnym dziecku ulegają modyfikacji), podejmujecie nowe wyzwania. Nie zawsze jest łatwo, ale czy o łatwość w życiu chodzi?Skoro do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje „wioski” zapewniającej mu relacje, dzięki którym zdobędzie odpowiednie umiejętności społeczne, logiczne wydaje się, że im większa wioska, tym więcej dziecko może się nauczyć i stać się lepszym człowiekiem. Dzieci znacznie lepiej rozwijają się we wspólnotach, co zauważyło wielu wybitnych psychologów, a przecież pierwszą i najważniejszą „wioską” w życiu każdego człowieka jest właśnie rodzina! W związku z tym, im więcej w niej relacji, tym lepiej dla jej członków.


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Zacznijmy od poczęcia”. Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci zaplanować życie pod kątem rodziny, trafiłaś idealnie! E-book „Zacznijmy od poczęcia” pomoże Ci zaplanować życie rodzinne w perspektywie krótko oraz długoterminowej, pomoże Ci przygotować się do zaplanowania poczęcia oraz ciąży, porodu i połogu. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz go TU. Zapraszamy!

zacznijmy od poczęcia
Zamów –>

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top