Now Reading
4 sposoby dbania o zdrowie ciała i wewnętrzne spełnienie

4 sposoby dbania o zdrowie ciała i wewnętrzne spełnienie

Mówiąc o zdrowiu naszego organizmu i o dbaniu o siebie często zapominamy, że zdrowie ciała uzależnione jest od zdrowia naszego wnętrza, a przecież wszyscy znamy powiedzenie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jeśli Ty też należysz do osób, które dbają o swoje zdrowie, a jednak często czują się źle, poznaj nasze zasady dbania o siebie! Dzięki nim Twoje życie nabierze nowego smaku!


Zdrowa dieta i aktywność fizyczna

O istnieniu tej zasady dbania o siebie wie zapewne każdy z nas. Wiele z nas pragnie dbać o tę sferę życia, jednak nie znajdujemy na to czasu. Zatroszczenie się o zdrowe odżywianie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy ograniczyć spożycie cukru, soli i substancji toksycznych. Zamiast tego dietę należy wzbogacić o warzywa i owoce. Dodajmy do tego picie wody w dużych ilościach i jedzenie posiłków w odpowiednich odstępach czasu. Oto podstawy, które są na wyciągnięcie ręki nawet dla najbardziej zajętych osób!

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, wystarczy zacząć od wchodzenia po schodach zamiast jeżdżenia windą i chodzenia na spacery. Takie proste czynności są przecież wysiłkiem fizycznym!

Drugim krokiem w procesie dbania o formę będzie znalezienie takiej formy rekreacji, która będzie sprawiała radość i nie stanie się przykrym obowiązkiem. Może rolki albo pływanie połączone z wizytą w saunie? A może masz ochotę na ćwiczenie na rowerku w domu? Wszystko jest do zrobienia, jeśli tylko znajdziesz w sobie odpowiednią motywację. Pamiętaj też o tym, aby oddychać głęboko – nie tylko podczas treningów! Zdrowy oddech może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie, o czym przeczytasz w tym artykule.


dbanie o siebie

 


Analiza uczuć i emocji

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, ile emocji przeżywasz każdego dnia i jak bardzo wpływają one na Twoje samopoczucie? Świadomość zmian swojego nastroju pomaga lepiej zrozumieć swoją naturę. Zacznij zastanawiać się nad tym, skąd biorą się Twoje emocje: czy są reakcją obronną na jakieś stresujące wydarzenia? A może są skutkiem burzy hormonów?

Emocje kształtują myśli i wpływają na postępowanie. Warto zatem być świadomym ich obecności, aby nie poddawać się im bezmyślnie i móc kontrolować procesy myślowe zachodzące w naszym umyśle. Zacznij zastanawiać się nad przyczynami swoich uczuć i emocji, a zobaczysz, jak wiele zmieni się w Twoim życiu. 

Dzięki takiej wiedzy nakierujesz swoje myśli na właściwe (pozytywne) tory, a to pozwoli Ci z kolei odzyskać niezachwianą harmonię. Harmonię, której nie odbiorą Ci zmienne uczucia.

dbanie o siebie


Zadbaj o swoje wnętrze

Brzmi to banalnie, a jednak dla wielu z nas nie jest to takie oczywiste. Co to znaczy troszczyć się o rozwój wnętrza? To trochę tak, jak z troską o organizm. Musisz go karmić, zapewniać odpowiednią ilość snu i odpoczynku oraz dotlenienia. Są to czynności, bez których nie możemy żyć i nauczyliśmy się je praktykować zawsze i wszędzie.

Z troską o nasze wewnętrzne „ja” powinno być podobnie. Powinniśmy karmić je dobrymi treściami: na przykład lekturą czy kontaktem z wyższą kulturą. Rozwój naszego wnętrza uzależniony jest od ilości czasu, w którym pozwolimy sobie zająć się jakimś ciekawym i nowym zajęciem, rozwijającym nasze zdolności. Troska o nasze wnętrze realizuje się poprzez rozwijanie relacji z innymi ludźmi. Troska o nasze wewnętrzne „ja” to także przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek w ciszy, wsłuchanie się w siebie, w swoje pragnienia. Bądźmy tego świadomi i nauczmy się troszczyć o swoje wnętrze tak, jak troszczymy się o nasz organizm.


dbanie o siebieOrganizacja i zdrowy balans

Kolejnym krokiem jest zadbanie o dobrą organizację. Postaraj się wypisać wszystkie obowiązki związane z pracą, domem i troską o codzienność. Następnie wypisz obowiązki związane z troską o zdrową dietę, aktywność fizyczną i relacje z innymi ludźmi. Dobierz do tego jeden obowiązek z tych przedstawionych w punktach 2 i 3: analizę uczuć i emocji bądź troskę o rozwój wnętrza.

Twoim zadaniem jest znaleźć choćby chwilkę czasu na te relaksujące czynności . Jest to możliwe przy dobrej organizacji! Pamiętaj, nie musisz wymagać od siebie wielkich zmian. Zacznij od naprawdę małych rzeczy. Nie musisz czytać książki, żeby się rozwijać (choć jest to wskazane i bardzo ważne), ale możesz zacząć od przeczytania inspirującego cytatu.

Kluczowe jest też zrozumienie pewnego niezmieniającego się faktu. Mianowicie, należy pamiętać o tym, że praca i wysiłek dnia codziennego są nieodłącznym elementem naszego życia i nie należy szukać od nich wymówek.

W organizacji chodzi o nauczenie się zdrowego balansu między pracą a odpoczynkiem. Między czasem obowiązków a czasem na odpoczynek.

Tylko taki złoty środek zapewni nam satysfakcję i poczucie spełnienia, wyzwoli nas od poczucia winy i da jeszcze więcej szczęścia z momentów przeznaczonych na czysty relaks. Pamiętajmy o tym!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top