Now Reading
5 zasad szczęśliwych związków

5 zasad szczęśliwych związków

Czy szczęśliwy związek to cel nie do osiągnięcia? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym artykule prezentujemy prosty przepis na stworzenie szczęśliwego związku. Wystarczy przestrzegać tych pięciu zasad, aby życie we dwoje stało się satysfakcjonujące, szczęśliwe i spokojne. Sprawdź!


Szczęśliwy związek

W dobie coraz częstszych rozwodów często zastanawiamy się, czy osiągnięcie szczęśliwego życia małżeńskiego jest w ogóle możliwe? Nie oszukujmy się, żyjemy w świecie, który na piedestale stawia siłę indywiduum, spychając tym samym na margines takie wartości jak rodzina i małżeństwo.

Dążymy do szybkiego rozwoju kariery, wzbogacenia się, poświęcając całą swoją energię na te dziedziny życia. Tymczasem, jak mawia pewne przysłowie, „where focus goes, there energy flows”. To, czemu poświęcisz najwięcej energii, najlepiej zaprocentuje w przyszłości. Jeśli więc pragniesz szczęśliwego związku, powinnaś poświęcić tej dziedzinie życia tyle siły, zapału i energii, ile tylko możliwe. Poznaj 5 prostych zasad, dzięki którym stworzysz szczęśliwy związek.


szczęśliwy związek

Dialog 

Dialog, czyli umiejętność prowadzenia konstruktywnych rozmów, to podstawa szczęśliwego związku.

Dialog to niezbędne narzędzie, które pomoże Wam rozwiązać konflikty bez niepotrzebnego krzywdzenia się nawzajem. Jest to niezwykle ważne! Gdy potrafisz prowadzić twórczy konflikt i konstruktywne rozmowy, a Twoim celem jest dobro wspólne Twoje i męża, Wasz związek ma szansę się rozwijać. Nie krążycie myślami wokół nadmiaru emocji, bo rozmowy odkładacie na czas spokojniejszy niż chwilę po „wybuchu” awantury. Więcej szczegółów o umiejętności prowadzenia dobrych rozmów w związku znajdziesz również w artykule o dobrej komunikacji w związku.

Afirmacja

Niezwykle ważną umiejętnością jest także afirmacja. Afirmacja to inaczej formułowanie i wypowiadanie pozytywnych zdań, które mają na celu przekonanie samego siebie (bądź osoby, do której kierujemy komunikat) do treści komunikatu. To z kolei prowadzi do większej akceptacji.

Istnieje wiele badań, potwierdzających tezę, iż osoby, które kierują do siebie bądź innych same negatywne komunikaty, mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Warto więc mówić o sobie i o innych dobrze, aby szerzyć dobro.

Często mów mężowi, że go kochasz. Chwal go za to, co robi i jakim jest człowiekiem. Skupiaj się na jego cechach pozytywnych, a nie na przywarach. Tym samym jeszcze bardziej wzmocnisz jego dobre cechy – mówi o tym psychologia behawioralna!Podziw

Karol Wojtyła, jeszcze jako biskup i kardynał, w swoim nauczaniu zaznaczał, że każdy związek powinien opierać się na dwóch filarach: na filarze podziwu i czułości.

Kobiety i mężczyźni zupełnie inaczej przeżywają te sfery w swoim życiu. Jeśli chcesz okazać podziw mężowi, chwal go za jego starania i wykonywane prace. Okazuj mu wdzięczność za trud, jaki wkłada w codzienną pracę na rzecz rodziny. Pokazuj mu, że jesteś z niego  dumna.

A Ty, mężczyzno, jeśli chcesz okazać podziw swojej żonie, najlepiej zrobisz to poprzez pokazanie jej, jak bardzo Ci się podoba – zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Sprawisz też kobiecie radość wtedy, gdy pochwalisz ją  za jej sposób zarządzania domem, za jej gospodarność, ale też łagodność, czułość i dobroć.

Czułość

Drugim filarem związku według Karola Wojtyły powinna być czułość. Podobnie jak w przypadku podziwu, kobiety i mężczyźni potrzebują zupełnie innych form czułości, aby poczuć spełnienie w związku.

Kobiety potrzebują od mężczyzn delikatności i czułości nie tylko w gestach, ale też i słowach. Kobieta, w przeciwieństwie do mężczyzny, aby czerpać satysfakcję ze sfery seksualnej, potrzebuje poczucia zaopiekowania przez mężczyznę w codzienności. Mężczyzna potrafi z kolei spełnić się seksualnie w każdych warunkach.

Aby małżeństwo czerpało obopólną satysfakcję z tej dziedziny życia, powinno ze sobą często rozmawiać o swoich oczekiwaniach. Pomocna może się także okazać lektura książek, które wyjaśniają, jak zadbać o tę sferę  życia i jak stworzyć szczęśliwy związek. Przebaczenie

Ostatnią zasadą szczęśliwych związków jest proszenie o przebaczenie i szybkie przebaczanie drugiej stronie. Tkwienie w żalu i gniewie nigdy nie doprowadzi do niczego dobrego, a tylko zahamuje dalszy rozwój relacji.

Zamiast skupiać się na swoich krzywdach i bólach, spróbujcie zastanowić się, co możecie zrobić, aby uniknąć tych samych krzywd w przyszłości. Skupcie się na dobru, a z pewnością stworzycie szczęśliwy związek.Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam zatroszczyć się o relację z ukochaną osobą. A jakie są Wasze sposoby na szczęśliwy związek? Dajcie znać w komentarzach!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top