Now Reading
Dobre tkaniny – dlaczego warto je wybierać podczas zakupów?

Dobre tkaniny – dlaczego warto je wybierać podczas zakupów?

dobre tkaniny

W erze coraz szybciej pędzącego świata nie trudno o poczucie, że w tym pędzie coś nam umyka. Często chciałybyśmy być bardziej uważne i obecne. Nie inaczej jest w świecie mody – sklepy prześcigają się w ogłaszaniu coraz to nowych kolekcji, nawet po kilkanaście rocznie! Bezpośrednio przekłada się to też na jakość produkowanej odzieży – współczesne ubrania z zagranicznych sieciówek często nie są w stanie przetrwać dłużej niż jeden sezon. Alternatywą jest kupowanie ubrań z dobrej jakości, lecz przy tym – droższych tkanin. Dlaczego warto wybierać dobre tkaniny?


dobre tkaniny
fot. Aeterie.com

Dobre tkaniny – jakie to są?

Zacznijmy od zdefiniowania dobrych tkanin. Są to przede wszystkim te naturalne, a więc: bawełna, len, wełna oraz jedwab. Naturalne materiały zapewniają nam oddychalność, trwałość oraz – w zależności od tego, czego w danym momencie potrzebujemy – ciepło lub ochłodę. Jeśli chwilę zastanowimy się nad tym, że każdego dnia, niemalże bez przerwy nasze ciało dotykają ubrania – wówczas przekonujemy się, że najlepsze są dla niego naturalne materiały, nie zaś syntetyczne. Za tkaninę dobrej jakości uważana jest też wiskoza, która wytwarzana jest w 100% z materiału pochodzenia roślinnego, mimo tego, iż zalicza się ją do tkanin sztucznych.


Więcej o wiskozie przeczytasz tutaj: 5 rzeczy, których nie wiesz o wiskozie!


Dobre tkaniny zostają z nami na lata

Gdybyśmy zapytały dziś nasze babcie o jakość ubrań z ich młodości, z pewnością odpowiedzą, że jeden dobry płaszcz mogły nosić z powodzeniem kilkanaście lat. Ach, jak cudownie byłoby, gdyby i dziś było to możliwe! Niestety, szybka moda jest zupełnym przeciwieństwem trwałości. Wmawia się nam, że nie opłaca się dbać o ubrania, ponieważ w każdej chwili można kupić nowe. A stare – nikomu się już nie przydadzą! Dobre tkaniny, odpowiednio pielęgnowane, zapewnią nam odzież naprawdę trwałą i nietracącą na jakości.Klasyczna elegancja nie wychodzi z mody

Owa trwałość jest niezwykle cenna w stylu klasycznym. Klasyczne stroje nie wychodzą z mody – nie ma więc potrzeby wymieniać ich co sezon. Ba, nie ma potrzeby wymieniać ich nawet co 10 lat! Kupując dobre tkaniny, dajemy sobie możliwość regularnego noszenia ulubionych sukienek przy płaszczy, a przy tym szansę na przekazanie ich swoim córkom.


Klasyczne stroje nie wychodzą z mody – nie ma więc potrzeby wymieniać ich co sezon.


Dobre tkaniny wspierają ekologię

Dla niektórych pań najważniejszym argumentem popierającym dobre tkaniny jest ekologia. Płacąc więcej za ubrania wysokiej jakości stajemy w opozycji do szybkiej mody, której głównym celem jest produkowanie więcej i szybciej. A problem nadprodukcji jest naprawdę poważny! Co więc robić z ubraniami, które po kilku razach się podrą, podziurawią, rozciągną? Pozostaje tylko wyrzucić je na śmietnik, tym samym przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska.


fot. Aeterie.com

Jakie materiały są dla nas zdrowsze?

Materiały takie jak poliester, poliamid (inaczej nylon) czy akryl są produkowane z materiałów syntetycznych powstających w laboratoriach ze składników niewystępujących w przyrodzie. Wytwarza się je w skomplikowanych procesach chemicznych m.in. z pochodnych ropy naftowej. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie naszej skóry. Dobre tkaniny pochodzenia naturalnego są znacznie zdrowsze. Pozwalają skórze oddychać! Cechuje je wysoka higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wilgoci, dobra przepuszczalność powietrza oraz odporność na rozciąganie.


dobre tkaniny
fot. Aeterie.com

Dobre tkaniny uczą cierpliwości

Wybierając naturalne materiały, trzeba pogodzić się z tym, że wymagają one nieco więcej pracy niż tanie, poliestrowe sukienki z sieciówek. Producenci najczęściej zalecają pranie ręczne (prawdziwe pranie ręczne, a nie udający je program pralki!).

O tym, jak czytać metki, więcej przeczytasz tutaj: Jak czytać metki na ubraniach? .

Trzeba je również odpowiednio suszyć, prasować i przechowywać, aby zapewnić pożądaną przez nas trwałość. Wszystko to wymaga zaangażowania i uczy nas cierpliwości oraz uważności – dokładnie przyglądamy się naszym sukienkom, aby sprawdzić, czy nie wymagają szczególnej konserwacji lub poprawek.

Wybierając naturalne materiały wiemy też, że ich naturalną cechą jest mechacenie i na to także musimy mieć remedium – może dzięki temu zyskamy nową umiejętność?Dobre tkaniny to prawdziwy komfort noszenia

Czy zdarzyło Ci się kiedyś w zimie nosić gruby nylonowy sweter, a i tak marznąć? Ciągle elektryzujące się, wręcz „kopiące prądem” ubrania, które nie dają oczekiwanej ochrony przed chłodem to domena materiałów syntetycznych. Problemy te nie występują przy dobrych, naturalnych materiałach. Dobre tkaniny nie elektryzują skóry i włosów, przez co nie niszczą nam też fryzury. Płaszcze czy swetry z wełny pozwalają także na prawidłową termoregulację, więc grzeją, gdy tego potrzebujemy. A przy tym są miękkie i bardzo przyjemne w dotyku.


dobre tkaniny
fot. Aeterie.com

Dobre tkaniny mają naprawdę wiele zalet i warto wydać na nie więcej pieniędzy. Nadal nie jesteś przekonana? Spróbuj dokonać obliczeń! Porównaj, na ile sezonów starczy Ci poliestrowa sukienka z sieciówki, za którą zapłacisz 200 zł, a ile czasu będziesz mogła nosić droższą, lecz uszytą w Polsce sukienkę ze 100% bawełny lub wiskozy.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top