Now Reading
Pałac w Wilanowie – idealny na niedzielną wycieczkę!

Pałac w Wilanowie – idealny na niedzielną wycieczkę!

pałac w wilanowie

Niegdyś siedziba króla Jana II Sobieskiego, a dziś imponujące muzeum i idealne miejsce na niedzielną wycieczkę. Pałac w Wilanowie, bo to o nim mowa, nie tylko prezentuje się dostojnie i elegancko, lecz także ma bardzo ciekawą historię. Zapraszamy do lektury!


pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie – historia

Pałac w Wilanowie został wzniesiony w latach 1681-1669 dla króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki jako podmiejska rezydencja letnia. Zaprojektował go Augustyn Wincenty Locci, nadworny królewski architekt. Początkowo zamierzano wybudować pałac ze skrzydłami bocznymi, jednak śmierć króla Jana III w 1696 roku pokrzyżowała te plany. Za życia monarchy wzniesiono bryłę wyraźnie podzieloną na część północną oraz południową, przynależące odpowiednio do królowej Marii Kazimiery oraz do Króla Jana III. Po śmierci króla Wilanów przeszedł w ręce jego najmłodszego syna – Konstantego Sobieskiego, który w 1720 sprzedał posiadłość Elżbiecie Sieniawskiej. Nowa właścicielka postanowiła zgodnie z pierwotnym założeniem dobudować skrzydła boczne pałacu. Uczyniła to według projektu architekta Giovanniego Spazzia. Na szczęście nowe części pałacu nawiązywały do architektury Jana Sobieskiego, dzięki czemu udało zachować się spójny charakter całej budowli.Pałac w Wilanowie po śmierci Jana III Sobieskiego

Po śmierci Elżbiety Sieniawskiej pałac w Wilanowie przeszedł na własność Izabeli Lubomirskiej, która zleciła wybudowanie wokół dziedzińca trzech budynków: Kordegardy (czyli wartowni), Kuchni oraz Łazienki. Zaprojektował je architekt Szymon Bogumił Zug. Następnym właścicielem posiadłości został zięć Izabeli, Stanisław Kostka Potocki. Wraz z żoną Aleksandrą w 1805 otworzyli muzeum, które mogli odwiedzać wszyscy chętni, bez względu na stan oraz zamożność. Dalej pałac został przekazany w ręce Ksawerego Branickiego, a następnie jego syna Adama, który był ostatnim właścicielem pałacu.


pałac w Wilanowie

Wilanów po wojnie

Podczas II wojny światowej Niemcy zagrabili ok. 80% cennego wyposażenia pałacu. Nie uchował się również pałacowy ogród. Po wojnie pałac wilanowski stał się własnością państwa, które zorganizowano kompleksowe prace konserwatorskie. Dzięki temu udało się przywrócić świetność całej posiadłości i udostępnić ją dla zwiedzających. Od 1995 roku właścicielem zespołu pałacowo-parkowego jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Czytaj więcej: 3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu


Pałac w Wilanowie czy… w Warszawie?

No właśnie, gdzie tak naprawdę znajduje się ten pałac? Nie trudno zgadnąć, że za czasów króla Jana III Sobieskiego Wilanów był jedynie podwarszawską osadą. Początkowo miał nawet inną nazwę – Milanów. Znaczny rozwój oraz ekspansja terytorialna Wilanowa związane były oczywiście z wybudowaniem pałacu królewskiego. Przez wieki również Warszawa stopniowo rozszerzała swoje terytorium wchłaniając okoliczne miejscowości, aż w końcu w 1951 roku włączony został do jej granic także Wilanów. Dziś jest niemalże luksusową dzielnicą stolicy, zaś jej główną atrakcją jest oczywiście królewska posiadłość. Jadąc więc w odwiedziny do mieszkających tam znajomych jedziemy NA Wilanów (tak jak NA Żoliborz, NA Mokotów czy jakąkolwiek inną dzielnicę), jednak zwiedzamy pałac W Wilanowie (ze względu na historyczny charakter tego miejsca).


pałac w Wilanowie

Co obecnie możemy tam zobaczyć?

Przede wszystkim na uwagę zasługuje sam pałac. Można go zwiedzać w dniach i godzinach otwarcia muzeum, zaś dostępne są m.in. Sypialnia Króla oraz Sypialnia Królowej, Biblioteka Króla, Galeria Południowa, Gabinet pod Galerią i wiele, wiele innych pomieszczeń. Godny uwagi jest styl architektoniczny wnętrz oraz liczne eksponaty, które pozwalają lepiej wczuć się w królewską rzeczywistość.


pałac w Wilanowie

Nie sposób też wspomnieć o przepięknych ogrodach pałacowych, które są warte odwiedzenia o każdej porze roku. Cześć z nich powstała z inicjatywy samego króla, którego wielką pasją było doglądanie roślin i własnoręczne sadzenie drzew. Jan III uwielbiał spędzać w ogrodzie długie godziny, dlatego szczególnie o niego dbał. Na terenie posiadłości możemy zobaczyć także ogród angielsko-chiński, założony na polecenie Izabeli Lubomirskiej czy położny nad brzegiem jeziora Wilanowskiego ogród angielski Stanisława Kostki Potockiego. Tereny bliżej jeziorka są znacznie mniej uczęszczane i przez to stanowią doskonałe miejsce na niedzielny rodzinny piknik.

Czytaj więcej: Rodzinna wycieczka – jak dobrze zaplanować jednodniowy wyjazd?Królewski Ogród Światła

Wycieczka do królewskich ogrodów zimą? Dlaczego nie! Zimą posiadłość w Wilanowie zmienia się w niemal magiczne miejsce, ozdobione ogromną liczbą różnokolorowych światełek. Zwiedzający mają możliwość spacerować po królewskich ogrodach pełnych finezyjnych, świetlnych kształtów słuchając przy tym dźwięków muzyki klasycznej. Królewski Ogród Światła najlepiej odwiedzać oczywiście po zmroku.Dodatkowo w weekendy odbywają się mappingi. Są to specjalne pokazy, podczas których wybrane na budynkach za pomocą projektora wyświetlane są przygotowane wcześniej animacje. Jednak budynki nie stanowią wyłącznie tła; one również biorą udział w pokazie! Wykorzystywane są poszczególne ich elementy – kolumny, rynny, gzymsy czy drzwi i okna. W Królewskim Ogrodzie Światła metodą mappingu prezentowane są bajki, które spodobają się całej rodzinie. Pokazy odbywają się o określonych w danym sezonie godzinach i trwają ok. 15 minut. Można je oglądać w ramach biletu do Ogrodu.


Wilanów o każdej porze roku

Ze względu na mnogość dostępnych tam atrakcji, Pałac w Wilanowie jest doskonałym miejscem na rodzinną wycieczkę, bez względu na porę roku. Wiosną i jesienią możemy obserwować zmiany następujące w przyrodzie. Ogrody królewskie są bardzo różnorodne i starannie pielęgnowane, dzięki czemu spacer po nich jest przyjemne dla oka i ciekawy. Latem pałac w Wilanowie kusi zielenią, która stanowi bajkowy, piknikowy anturaż. Ponadto odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, spacery tematyczne, zajęcia edukacyjne, kulinarne i savior-vivre; można także wypożyczyć kajak i popływać nim po Jeziorze Wilanowskim. Słowem – trudno się nudzić! Oczywiście wnętrza pałacu królewskiego są otwarte dla zwiedzających o każdej porze roku.Pałac w Wilanowie – bilety

Wejście na teren Muzeum Pałacu w Wilanowie jest płatne. Bilety można kupić przez Internet (opcja zalecana z względu na ograniczoną liczbę biletów), w specjalnych automatach oraz w kasie przy wejściu. Honorowane są Warsaw Pass, Karta Dużej rodziny, które gwarantuje tańsze bilety oraz „Muzeum za złotówkę” (daje możliwość dzieciom do 16. roku życia wejścia do wybranych instytucji kulturalnych za symboliczną złotówkę). Dzieci do lat 7. mogą zwiedzać park bezpłatnie, zaś wszyscy chętni mają możliwość zakupienia karnetu kwartalnego. W czwartki park jest otwarty dla wszystkich zwiedzających za darmo!


Pałac w Wilanowie to przepiękne miejsce wciąż pachnące historią. Nie musisz dłużej szukać pomysłu na spędzenie rodzinnej niedzieli – sprawdź ofertę Muzeum Pałacu w Wilanowie i poznaj jego historię!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top