Teraz czytasz
Flausz: wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Flausz: wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Pewnie słyszałaś kiedyś, że mam, ciocia lub koleżanka kupiły sobie flauszowy płaszcz. Ale czy wiesz, czym tak naprawdę jest flausz i jakie są jego zalety? Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto zainteresować się flauszem jesienią – zapraszamy do lektury!


Flausz – co to takiego?

Jest to miękka tkanina wełniana lub bawełniana. Wytwarza się ją z przędzy zgrzebnej, co daje niepowtarzalne uczucie miękkości. Flausz poddawany jest procesowi drapania oraz strzyżenia, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny meszek. Jej splot jest zazwyczaj skośny lub atłasowy.


Nazwa tej ciekawej tkaniny wywodzi się z języka niemieckiego, a konkretnie od słów flaush lub flaus.

Nie trudno się domyślić, że producenci odzieży wierzchniej chętnie sięgają po flausz przy produkcji płaszczy jesiennej i zimowej. A wełna, z której często tworzy się flausz, nie należy do najtańszych materiałów. Trzeba więc uważnie patrzeć na metki – łatwo natknąć się na pozornie miłą w dotyku i miękką tkaninę, która będzie jedynie udawała prawdziwy flausz. Powinnyśmy wybierać te płaszcze, które w swoim składzie mają jak najwięcej wełny, nie zaś poliestru.


flausz

Flausz – czy jest ciepły?

Ależ tak! Pierwszą i najważniejszą zaletą tej tkaniny jest jej wyjątkowa zdolność trzymania ciepła. Nawet płaszcz, które jest pozbawiony dodatkowych ocieplaczy i pozornie wydaje się dość cienki, będzie idealnie nas grzał, o ile jest wykonany z wełny. Flausz zapewnia także świetną cyrkulację powietrza, więc w ogrzewanym pomieszczeniu będzie oddawał nasze ciepło i nie dopuści do niezdrowego przegrzania. Zupełnym przeciwieństwem porządnych wełnianych tkanin są sztuczne, takie jak akryl i poliester – zakładamy ich kilka warstw, a na dworze nadal marzniemy, zaś po wejściu do pomieszczenia – pocimy się.


fot. aeterie

Warto również wspomnieć o tym, że flauszowy płaszcz doskonale się nosi dzięki temu, że jest bardzo przyjemny w dotyku. Tkanina nie drapie przy zetknięciu ze skórą, co jest ważne szczególnie kiedy w mroźny dzień chcemy się otulić i ochronić przed zimnem.


Naturalne zużycie wełnianych tkanin

Martwisz się, że ukochany wełniany sweterek lub zimowy wełniany płaszcz się mechaci? Trzeba powiedzieć to głośno i wyraźnie – wełna jest materiałem, który wskutek normalnego użytkowania po prostu się mechaci. Ocieranie, zginanie i tarcie towarzyszą nam właściwie bez przerwy, powodując uwalnianie pojedynczych wełnianych włosków, które tworzą miękkie kuleczki. Jeśli jednak Twoje ulubione ubranie jest zrobione w pełni lub prawie w pełni z wełnianej tkaniny, tworzące się kuleczki będą miękkie i łatwe do zdjęcia palcami. Jeśli jednak zniechęcają Cię twarde, nieestetyczne, a przy tym trudne do usunięcia kulki – sprawdź metkę. Być może jest to flausz poliestrowy!


Flausz wełniany również może się mechacić i przecierać. Szczególnie widoczne będzie to pod pachami (na przykład płaszcza), czy na wewnętrznej stronie rękawów, ponieważ tam tarcie jest największe. Nie jest to wina producentów płaszczy flauszowych ani złośliwość z ich strony.

Jeszcze więcej o wełnie przeczytasz tutaj: Wełna: cechy włókna i wskazówki pielęgnacyjne


fot. aeterie

Jak dbać o flauszowe ubrania?

Piszemy o tym często i gęsto, ale podstawowej wiedzy nigdy za wiele – aby możliwie jak najlepiej dbać o ulubione części garderoby, musimy stosować się do zaleceń producenta. To on jest największym specjalistą w zakresie pielęgnowania odzieży, którą sprzedaje. Niezastosowanie się do wskazówek zawartych na metce może poskutkować skurczeniem się ubrania lub skróceniu jego żywotności.

Czytaj więcej: Jak czytać metki na ubraniach?



Jeśli zaś chodzi o ogólne zasady, to przede wszystkim warto do minimum ograniczyć pranie flauszowych ubrań. Na szczęście płaszcze mają to do siebie, że nie wymagają tam częstego czyszczenia jak te części garderoby, które nosimy bliżej skóry. Możemy spokojnie odświeżać płaszcz po skończonym sezonie lub przed jego rozpoczęciem, nie częściej. Ogromna zaletą wełny i wełnianych tkanin jest to, że nie przyjmuje zabrudzeń w takim stopniu jak na przykład bawełna.

Naturalny flausz, czyli ten wykonany z wełny lub bawełny, będziemy pielęgnować podobnie jak materiały, z których powstał. Mogą nam do tego posłużyć specjalne golarki do wełny i wałki z taśmą klejącą. Jeśli zaś zdecydujemy się na zmoczenie flauszowego płaszcza, powinnyśmy dać mu wyschnąć „na płasko”.


fot. aeterie

Czy flauszowy płaszcz można prasować?

Lepiej nie! Może spowodować nieestetyczne wyświecenie lub nawet przypalenie ulubionego płaszcza – z pewnością nie warto ryzykować! Jak więc radzić sobie z zagnieceniami? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z funkcji pary w żelazku lub, jeśli mamy taką możliwość, z parownicy do ubrań.



Flausz – płaszcze, kurtki i spódnice

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, flausz to doskonała tkanina na zimniejsze miesiące. Wiele kobiet, które pragną ubierać się w duchu klasycznej elegancji w którymś momencie napotykają pokusę zrezygnowania z sukienki lub spódnicy i założenia spodni – „tak przecież będzie cieplej”. Z pomocą przychodzi flausz – szczególnie Paniom na początku przygody z klasyczną elegancją, które dopiero poszukują swoich perełek. Doskonale sprawdzi się nie tylko w produkcji odzieży wierzchniej, ale również ciepłych, zimowych sukienek i spódnic. Zaopatrzenie się w kilka flauszowych spódnic pomaga rozwiązać odwieczny wybór pomiędzy komfortem cieplnym a elegancją – w ten sposób można mieć oba!


Z czym nosić flauszowy płaszcz?

Wybór dodatków, które dobrze skomponują się z flauszowym płaszczem jest naprawdę spory – zarówno wełniane szaliczki, jak i jedwabne apaszki czy kapelusze – to wszystko zagra idealnie, jeśli będzie odpowiednio dobrane kolorystycznie. Podobnie w przypadku butów – możesz zdecydować się i na krótkie botki i na długie kozaki.

fot. aeterie

Do eleganckiego klasycznego płaszcza warto dobierać dodatki skórzane, świetnie dopełnią one całą stylizację. Sięgnij po skórzaną torebkę oraz skórzane rękawiczki, a na nogi wsuń buty z porządnej, naturalnej skóry licowej. W takim zestawie bez wątpienia nie tylko ochronisz się przed zimnem, ale również będziesz mogła cieszyć się wygodą i pięknym, klasycznym wyglądem.

Czytaj więcej: Skórzana torebka – jak o nią dbać, by służyła latami


fot. aeterie

Szukając idealnego płaszcza na jesień lub zimę, uważnie sprawdzaj metki. Często akryl i poliester lubią „udawać” porządne, naturalne tkaniny, ale to naprawdę strata pieniędzy. Choć bywają miłe w dotyku i wyjątkowo puszyste, po kilku praniach mogą się nadawać jedynie do wyrzucenia – a bywa, że nie są tanie! Sięgnij więc po sprawdzone, naturalne tkaniny, takie jak flausz i przekonaj się, że w eleganckim płaszczu nie musisz marznąć.

Zobacz komentarze (0)

Pozostaw odpowiedź

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Wróć do początku